וריקוצלה - הפרעה בפוריות וכאבים באשכים - טיפול עם רדיולוגיה פולשנית
parallax background

וריקוצלה - הפרעה בפוריות וכאבים באשכים

מה זה וריקוצלה?

וריקוצלה הוא מצב בוא קיימת הרחבה של הורידים סביב האשך בשק האשכים. ורידים בריאים בשק האשכים מכילים שסתומים חד כיווניים המאפשרים לדם לזרום מהאשכים בחזרה לכיוון הלב. כאשר יש דליות, שסתומים אלה אינם פועלים כראוי; זה גורם לדם להיאגר, דבר שמגדיל את הוורידים. המצב עלול לגרום לכאב וכבדות באזור.

מהי שכיחות וריקוצלה?

  • בערך 15-20 אחוז מכל הגברים מגיל ההתבגרות לוקים בוריקוצלה
  • כמעט כל הגברים מעל גיל 60.
  • בערך 35 אחוז מהגברים שעוברים הערכה לאי-פוריות של גברים לוקים בוריקוצלה

מהם התסמינים של וריקוצלה?

  • בעיות פוריות. יש קשר בין דליות לאי פוריות. ירידה בספירת הזרע, ירידה בתנועתיות הזרע ועלייה במספר הזרעים המעוותים יכולה להיות קשורה לדליות. חלק מהמומחים סבורים כי דליות גורמות לאי פוריות על ידי העלאת הטמפרטורה בשק האשכים והפחתת ייצור הזרע.
  • אטרופיה באשך. כיווץ האשכים הוא סימפטום נוסף של דליות. לאחר הטיפול, האשכים המושפעים יכולים לחזור לגודל רגיל.
  • כְּאֵב. גברים החווים כאב באשכים - לרוב כשהם מתאמנים, עומדים או יושבים זמן רב - עשויים לסבול מוריקוצלה. הכאב נובע מלחץ המצטבר בוורידים. לפעמים, הדליות הכואבות יכולות להיות בולטות בגודלן.
  • ירידה בחשק המיני ועייפות כללית – וריקוצלה גורם להפרעה בייצור טסטוסטרון ע"י תאים יעודיים באשכים. ירידה ברמות הטסטוסטרון – ההורמון הגברי, גורמת לירידה בחשק המיני ואחראית לא פעם על עייפות כרונית. טיפול בוריקוצלה עשוי להחזיר את הגלגל לאחור ולטפל בתסמינים אלו. במדינות רבות בעולם זה הוא טיפול אנטי אייג'ינג גברי מוביל.

מה הן אפשרויות לטיפול בוריקוצלה ?

  • ניתוח פתוח
  • ניתוח לפרוסקופי – מיקרוכירורגיה.
  • אמבוליזציה

 מה הם יתרונות אמבוליזציה?

הליך מוכח ויעיל ביותר עם תוצאות טיפול מצוינות לוורידים מורחבים בשק האשכים סביב האשך. הטיפול יעיל לפחות כמו ניתוח ולרוב גם יותר מכך, עם פחות סיכון, פחות כאב ותקופת החלמה קצרה משמעותית. בנוסף מחקרים מראים שסבירות חזרת הווריקוצלה לאחר אמבוליזציה נמוכה יותר בהשוואה לשיטות ניתוחיות. ההליך מבוצע במסגרת אשפוז יום ולא מצריך הרדמה כללית.

אמבוליזציה של וריקוצלה היא הליך זעיר פולשני מינימלי כלומר אינו כרוך בניתוח. ההליך מבוצע על ידי רדיולוג פולשני תוך שימוש בטכניקות מונחות דימות.

מה הוא מהלך הפעולה?

הפציינט מושכב על מיטת הטיפולים ומחובר למסכים העוקבים אחר הדופק, לחץ הדם, ורמת החמצן. הפעולה מבוצעת על ידי רדיולוג פולשני אשר ישכך את האזור, לרוב הצוואר או המפשעה, בעזרת הרדמה מקומית. ניתן גם להשתמש בחומרי הרגעה קלים. לאחר מכן הרופא יבצע דקירה קטנה לוריד אליו הוא מחדיר צינורית דקה (קטטר), אותה יתמרן לאתר הטיפול. מוזרקת כמות קטנה של חומר ניגוד כך שהרדיולוג הפולשני יוכל לראות בבירור את הוורידים בצילום הרנטגן על מנת להצביע איפה הבעיה והיכן ניתן לסגור את הווריד (אמבוליזציה).

כשהוא רואה את הוורידים המוגדלים סביב האשך על גבי צג, הרופא משחרר סלילים או חומר נוזלי הגורם ליצירת סתימה בורידים המוגדלים. על ידי חסימת הווריד החולה, נעצרת זרימת הדם החריגה באשך והדם מועבר לורידים הבריאים בכדי לצאת מהאשך דרך מסלולים רגילים. הנפיחות והלחץ בתוך האשך פוחתים. לאחר השלמת ההליך, הקטטר מוסר ולחץ מופעל באזור הדקירה בצוואר או במפשעה. אין תפרים גלויים לעור. הפתח הזעיר בעור מכוסה בפלסטר. הליך זה מסתיים בדרך כלל תוך פחות משעה.

מה תהליך ההחלמה?

לאחר האמבוליזציה ניתן להשתחרר הביתה באותו יום, לחזור לעבודה לאחר יומיים, ולהתחיל להתאמן לאחר שבועה עד 10 ימים. צפויים כאבים עמומים במפשעה במשך מספר ימים וייתכן חום קל במהלכם.

אילו בדיקות צריך לבצע לפני ואחרי הפעולה?

לפני הפעולה תתבקש להגיע ליעוץ רדיולוג פולשני כאשר בידיך בדיקות דם עדכניות הנקראות "פרופיל הורמונלי" הכוללות את רמת ההורמונים בדמך. בנוסף, תתבקש להגיע עם תוצאות עדכניות של בדיקת זרע הכוללת ספירת זרע ומורפולוגיה (צורתם). את הבדיקה יש לבצע באחת ממכוני הפוריות המורשים.

במהלך פגישת היעוץ אצל הרדיולוג הפולשני, תעבור בדיקת אולטראסאונד דופלר לאשכים שנועדה לקבוע נוכחות וריקוצלה ואת דרגת החומרה של המצב.

ארבעה עד שישה חודשים לאחר הפעולה, תגיע לביקורת במרפאה כאשר בידיך תוצאות עדכניות של בדיקת זרע ופרופיל הורמונלי. חשוב לציין שכוון שלזרע לוקח כ 4 חודשים "להתבשל" מרגע לידתו ועד פליטתו, אנו יכולים לצפות שיפור במדדי הזרע רק 4-6 חודשים לאחר הפעולה.


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.