טיפול אנדווסקולרי בצליעה לסירוגין על ידי רדיולוגיה פולשנית
parallax background

טיפול אנדווסקולרי בצליעה לסירוגין

מהי צליעה לסירוגין ?

צליעה לסירוגין היא מצב בו קיימת  ירידה בהספקת הדם אל הרגל בזמן מאמץ. הדבר נובע ממחלה בעורקים המספקים דם אל הרגל ואשר גורמים להיצרות או לחסימה של כלי הדם. כתוצאה מכך, מופיעים כאב או התכווצויות ברגל בעת מאמץ  כגון הליכה, ואז נוצר צורך לעצור ולנוח. הכאב מופיע בשרירי השוק ויכול להגיע עד הישבן. לאחר הפסקת המאמץ או בעת עצירה, הכאב או התכווצויות מפסיקים. לכן מדובר בצליעה שמופיעה לסירוגין. נמלול רגל וירידה בתחושה עשויים להופיע אף הם.

אילו בדיקות נעשות כדי להעריך את הצליעה לסירוגין?

לפני שמתעוררים סיבוכים, מומלץ להעריך את נוכחות מחלת העורקים הפריפריים (PAD) על ידי הרגשת דפקים ברגליים והשוואה בין לחץ רגליים ולחץ דם בזרוע. על ידי שימוש באולטראסאונד (דופלר), ניתן לראות את מהירויות הזרימה בעורקי הגפיים. אם יש חשד ל- PAD, יתכן ויהיה צורך בהדמיית העורקים על ידי טומוגרפיה ממוחשבת או תהודה מגנטית (CTA או MRA) וזאת על מנת למצוא אילו עורקים חסומים וכדי לסייע בתכנון אפשרויות הטיפול.    

מהו הטיפול האנדווסקולרי לצליעה לסירוגין ?

הטיפול האנדווסקולרי (צנתור) מביא לפתיחת כלי הדם החסומים ולשיפור זרימת הדם לרגל. הטיפול הוא הליך זעיר פולשני מינימלי, כלומר אינו כרוך בניתוח. ההליך מבוצע על ידי רדיולוג פולשני תוך שימוש בטכניקות מונחות דימות.

הפציינט מושכב על מיטת הטיפולים ומחובר למסכים העוקבים אחר הדופק, לחץ הדם, ורמת החמצן שלו. הפעולה מבוצעת על ידי רדיולוג פולשני אשר ישכך את האזור, לרוב במפשעה, בעזרת הרדמה מקומית. ניתן גם להשתמש בחומרי הרגעה קלים. לאחר מכן הרופא יבצע דקירה דרכה יחדיר צינורית דקה (קטטר) לעורק ויתמרן אותה לאתר הטיפול. מוזרקת כמות קטנה של חומר ניגוד כך שהרדיולוג הפולשני יוכל לראות בבירור את העורקים.

בעזרת שיטה זו ניתן לטפל בכלי הדם המוצרים או חסומים באגן, בירך ובשוק. הרחבה או פתיחה של כלי הדם נעשית על ידי ניפוח בלונים ולעיתים על ידי השמת תומכנים בחלק המוצר או החסום בעורק. בתום הפעולה אין תפרים גלויים לעור. הפתח הזעיר שנוצר בעור מכוסה בפלסטר. הליך זה מסתיים בדרך כלל תוך פחות משעתיים.

מהו תהליך ההחלמה לאחר הטיפול האנדווסקולרי?

לאחר הטיפול אין לקפל את הרגל מספר שעות ואין לקום מהמיטה כשש שעות. ניתן להשתחרר הביתה למחרת ולחזור לעבודה לאחר מספר ימים.


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו