טיפול אנדווסקולרי בצליעה לסירוגין על ידי רדיולוגיה פולשנית
parallax background

טיפול בצליעה לסירוגין

טיפול אנדווסקולרי בצליעה לסירוגין

מהי צליעה לסירוגין ?

צליעה לסירוגין הוא ירידה בהספקת הדם אל הרגל בזמן מאמץ. המצב נובע ממחלה בעורקים המספקים דם אל הרגל וגורמים להיצרות או חסימה של כלי הדם. כתוצאה מכך, מופיע כאב או התכווצויות ברגל לאחר זמן מה במאמץ  כגון הליכה, וגורם לצורך לעצור. הכאב מופיע בשרירי השוק ויכול להגיע עד הישבן. לאחר הפסקת המאמץ או עצירה, הכאב או התכווצויות מפסיקים. לכן מדובר בצליעה שמופיעה לסירוגין. נמלול רגל וירידה בתחושה עשויים להופיע גם כן.

אילו בדיקות נעשות כדי להעריך את הצליעה לסירוגין?

לפני שמתעוררים סיבוכים, מומלץ להעריך את נוכחות מחלת עורקים פריפרים (PAD) על ידי הרגשת דפקים ברגליים והשוואה בין לחץ רגליים ולחץ דם בזרוע. על ידי שימוש באולטראסאונד (דופלר), ניתן לראות את מהירויות הזרימה בעורקי הגפיים. אם יש חשד ל- PAD, יתכן ויהיה צורך בהדמיית העורקים על ידי טומוגרפיה ממוחשבת או תהודה מגנטית (CTA או MRA) כדי למצוא אילו עורקים חסומים וכדי לסייע בתכנון אפשרויות הטיפול.    

מהו הטיפול האנדווסקולרי לצליעה לסירוגין ?

הטיפול האנדווסקולרי (צינתור) מביא לפתיחת כלי דם חסומים ולשיפור זרימת הדם לרגל. הטיפול הוא הליך זעיר פולשני מינימלי, כלומר אינו כרוך בניתוח. ההליך מבוצע על ידי רדיולוג פולשני תוך שימוש בטכניקות מונחות דימות.

הפציינט מושכב על מיטת הטיפולים ומחובר למסכים העוקבים אחר הדופק, לחץ הדם, ורמת החמצן. הפעולה מבוצעת על ידי רדיולוג פולשני אשר ישכך את האזור, לרוב במפשעה, בעזרת הרדמה מקומית. ניתן גם להשתמש בחומרי הרגעה קלים. לאחר מכן הרופא יבצע דקירה דרכה יחדיר צינורית דקה (קטטר) לעורק אותה יתמרן לאתר הטיפול. מוזרקת כמות קטנה של חומר ניגוד כך שהרדיולוג הפולשני יוכל לראות בבירור את העורקים.

בעזרת שיטה זו ניתן לטפל בכלי הדם המוצרים או חסומים באגן, ירך ושוק. הרחבה או פתיחה של הכלים נעשית על ידי ניפוח בלונים ולפעמים השמת תומכנים בחלק המוצר או החסום בעורק. בתום הפעולה אין תפרים גלויים לעור. הפתח הזעיר בעור מכוסה בפלסטר. הליך זה מסתיים בדרך כלל תוך פחות משעתיים.

מהו תהליך ההחלמה לאחר הטיפול האנדווסקולרי?

לאחר הטיפול אין לקפל את הרגל מספר שעות ואין לקום מהמיטה כשש שעות. ניתן להשתחרר הביתה למחרת, לחזור לעבודה לאחר מספר ימים.


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.