סרטן כבד - קרצינומה הפטוצלולרית (HCC) - טיפול עם רדיולוגיה פולשנית - אנגיוגרפיה
parallax background

סרטן כבד - קרצינומה הפטוצלולרית (HCC)

מהי קרצינומה הפטוצלולרית (HCC)?

זהו הסרטן החמישי בשכיחותו בעולם והוא הגורם השלישי בשכיחותו למוות הקשור לסרטן (לאחר סרטן ריאות ובטן). HCC שכיח יותר במטופלים עם הפטיטיס מסוג B ו -C, ובמטופלים עם שחמת של הכבד על רקע שימוש באלכוהול.

מהם גורמי הסיכון?

 • זיהום בהפטיטיס B (HBV)
 • זיהום בהפטיטיס C (HCV)
 • אלכוהוליזם
 • שחמת המרה
 • רעלנים מזון, למשל אפלטוקסינים
 • אטרזיה מולדת של דרכי המרה
 • מחלות מטבוליות מולדות
 • השמנה וסוכרת
 • תסמונות כולסטטיות כרוניות

HCC מאובחנת בדרך כלל במבוגרים (65 שנים בממוצע) ושכיחה יותר אצל גברים (75% מהמקרים). הגידול יכול להופיע גם בקרב אוכלוסיית הילדים; אך זהדבר נדיר יחסית.

מהן אפשרויות הטיפול בקרצינומה הפטוצלולרית?

אם הנגע קטן אזי ניתן לבצע כריתה של הנגע (כריתת כבד חלקית). היכולת המופלאה של הכבד להתחדש גורמת לכך שניתן לכרות עד 2/3 של הכבד והוא ישקם את עצמו בהדרגה. השתלת כבד היא טיפול המאפשר ריפוי. בכדי להתאים להשתלת כבד מוסכם כי יש לעמוד בקריטריונים מסוימים ולאחר ההשתלה על המטופל ליטול תרופות המדכאות את מערכת החיסון. בנוסף על האפשרויות הכירורגיות, קיימות מגוון אפשרויות טיפול נוספות בשיטות זעיר פולשניות שלעיתים מחליפות ניתוח, טיפולים כימותרפיים והקרנות.

מהם הטיפולים הזעיר פולשנים בקרצינומה הפטוצלולרית?

הטיפולים כוללים חסימת אספקת דם לגידול, טיפול משולב כימותרפיה או רדיותרפיה יעודים לגידול, אבלציה בקור, תדרי רדיו או גלי מיקרו. בנוסף, חסימת ורידים פורטלים למועמדים לכריתה חלקית של הכבד.

אמבוליזציה

בפעולות האמבוליזציה השונות הפציינט מושכב על מיטת הטיפולים ומחובר למסכים העוקבים אחר הדופק, לחץ הדם, ורמת החמצן. הפעולה מבוצעת על ידי רדיולוג פולשני אשר משכך את אזור המפשעה בעזרת הרדמה מקומית. ניתן גם להשתמש בחומרי הרגעה קלים. לאחר מכן הרופא מבצע דקירה דרכה הוא מחדיר צינורית דקה (קטטר) לעורק ומתמרן אותה לאתר הטיפול. מוזרקת כמות קטנה של חומר ניגוד כך שהרדיולוג הפולשני יכול לראות בבירור את העורקים המספקים את הכבד ואת אלו המספקים את הגידול על מנת לטפל בו עם פגיעה מינימלית ככל הניתן בשאר הכבד. לאחר השלמת ההליך, הקטטר מוסר ולחץ מופעל באזור הדקירה במפשעה. אין תפרים גלויים בעור. הפתח הזעיר מכוסה בפלסטר. ההליך מסתיים בדרך כלל תוך מספר שעות.

ישנם מספר סוגי פעולות אמבוליזציה

 • אמבוליזציה עם חלקיקים (Bland Embolization) - טיפול המאפשר סתימה של כלי דם המובילים לגידול. בהליך זה משתמשים בחומר סינטטי שבעזרתו מתבצעת חסימה סלקטיבית של עורקים קטנים המזינים את הגידול וכך נמנעת ממנו אספקת דם. הטיפול נועד לגידולים שלא ניתן לטפל בהם בצורה כירורגית על מנת לשמור על תפקודי כבד לאורך זמן, אך ניתן להשתמש בטיפול גם כהכנה לניתוח בכבד בכדי למנוע דימומים.
 • רדיואמבוליזציה (Radioembolization) - מכונה גם טיפול קרינתי פנימי סלקטיבי (SIRT), טיפול המאפשר מתן קרינה חזקה ישירות לכבד לטיפול בגידולי כבד. ההליך מסייע במיקוד הטיפול הקרינתי לגידולים בכבד והדבר מאפשר מתן קרינה בעוצמה גבוהה, תוך הגבלת תופעות הלוואי של הקרינה לחלקים נורמליים של הכבד. ההליך מסייע בהפחתת הגידולים ובשיפור זמן ההישרדות בקרב חולים במחלה מתקדמת.
 • כימואמבוליזציה - (Chemoembolization) - טיפול המאפשר הזרקה של תרופות וחומרים כימותרפיים ישירות אל כלי הדם המספקים את הגידול הסרטני. בנוסף לתרופה מוזרק גם חומר סינתטי אמבולי הנועד לחסום את כלי הדם המספקים את הגידול ובכך לרכז את נוכחות החומרים הכימתורפיים לאורך זמן רב יותר במיקום הטיפול המיועד, ולמנוע פיזור שלו בשאר הכבד. כימואמבוליזציה משמשת על פי לרוב לטיפול בסרטן הכבד, אך גם לתהליכים משניים שהתפשטו לכבד. 

אבלציה

זהו טיפול זעיר פולשני. אבצליה נעשית בדרך כלל במסגרת אמבולטורית, תוך שימוש בהרדמה מקומית. ניתן גם להשתמש בחומרי הרגעה קלים. בפעולות האבלציה רדיולוגים פולשנים מאלחשים את העור ומעבירים דרכו מחט ישירות אל הכבד. לאחר מכן, משתמשים בטכנולוגיית הדמיה מתקדמת (בדרך כלל בהנחיית CT) בכדי להנחות את המחטים לגידול. ברגע שהמחט ממוקמת במקום הנכון, מבוצעת האבלציה. לאחר הפרוצדורה ניתן להשתחרר הביתה באותו יום או למחרת, ולחזור לעבודה לאחר מספר ימים.

ישנם מספר סוגי פעולות אבלציה של גידולים

 • קריואבלציה (Cryoablation) - שימוש במחט מיוחדת המוחדרת דרך העור אל הגידול לצורך הורדת הטמפרטורה עד למינוס 20 מעלות צלסיוס. הדבר מאפשר את הקפאת רקמת הגידול והשמדת התאים הסרטניים.
 • אבלציה בתדרי רדיו (Radiofrequency) - שימוש במחט מיוחדת המוחדרת דרך העור אל הגידול לצורך חימום שלו עד לטמפרטורת רתיח, וזאת על ידי זרם חשמלי מקומי. הדבר מאפשר שריפה מהירה ויעילה של גידולים כמעט וללא נזק לרקמה התקינה שמסביב.
 • אבלציה בגלי מיקרו (Microwave ablation) - שימוש במחט מיוחדת המוחדרת דרך העור אל הגידול לצורך חימום שלו  על ידי אנרגיה אלקטרומגנטית היוצרת המתה של רקמת הגידול. הדבר מאפשר שריפה מהירה ויעילה של גידולים, כמעט ללא נזק לרקמה התקינה שמסביב.

חסימת ורידים פורטלים

חלק מהמטופלים עשויים להיות מועמדים לניתוח של כריתה חלקית של החלקים בכבד בהם יש גושים. לפני הניתוח יש לוודא כי קיימת ברקמת הכבד שארית מספקת שתאפשר שימור תפקידיו של הכבד. לצורך כך ניתן לחסום חלק מהורידים המזינים את החלקים שעתידים להיכרת והדבר גורם לצמיחה של החלקים הבריאים האחרים.


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו