קרצינומה הפטוצלולרית (HCC) - טיפול עם רדיולוגיה פולשנית - אנגיוגרפיה
parallax background

סרטן כבד - קרצינומה הפטוצלולרית (HCC)

מהי קרצינומה הפטוצלולרית (HCC) ?

זהו הסרטן החמישי בשכיחותו בעולם והוא הגורם השלישי בשכיחותו למוות הקשור לסרטן (לאחר סרטן ריאות ובטן). HCC שכיח יותר במטופלים עם הפטיטיס מסוג B ו C, ובמטופלים עם שחמת של הכבד על רקע שימוש באלכוהול.

מה הם גורמי הסיכון ?

 • זיהום בהפטיטיס B (HBV)
 • זיהום בהפטיטיס C (HCV)
 • אלכוהוליזם
 • שחמת המרה
 • רעלנים מזון, למשל אפלטוקסינים
 • אטרזיה מולדת של דרכי המרה
 • מחלות מטבוליות מולדות
 • השמנה וסוכרת
 • תסמונות כולסטטיות כרוניות

HCC מאובחנת בדרך כלל במבוגרים (65 שנים בממוצע) ושכיח יותר בקרב גברים (75% מהמקרים). הגידול יכול להופיע גם בקרב אוכלוסיית הילדים; אך זה נדיר יחסית.

מהן אפשרויות הטיפול בקרצינומה הפטוצלולרית?

אם הנגע קטן אז ניתן לבצע כריתה של הנגע (כריתת כבד חלקית). היכולת המופלאה של הכבד להתחדש פירושה שניתן לכרות עד 2/3 של הכבד אשר ישקם את עצמו בהדרגה. השתלת כבד הינה טיפול המאפשר ריפוי. בכדי להתאים להשתלת כבד מוסכם כי יש לעמוד בקריטריונים מסוימים ולאחר ההשתלה על המטופל ליטול תרופות המדכאות את מערכת החיסון. נוסף על האפשרויות הכירורגיות, קיימות מגוון אפשרויות טיפול נוספות בשיטות זעיר פולשניות שלעיתים מחליפות ניתוח, טיפולים כימוטרפיים והקרנות.

מהם הטיפולים הזעיר פולשנים בקרצינומה הפטוצלולרית?

הטיפולים כוללים חסימת אספקת דם לגידול, טיפול משולב כימותרפיה או רדיותרפיה יעודים לגידול, אבלציה בקור, תדרי רדיו או גלי מיקרו. בנוסף, חסימת ורידים פורטלים למועמדים לכריתה חלקית של הכבד.

אמבוליזציה:

בפעולות האמבוליזציה השונות הפציינט מושכב על מיטת הטיפולים ומחובר למסכים העוקבים אחר הדופק, לחץ הדם, ורמת החמצן. הפעולה מבוצעת על ידי רדיולוג פולשני אשר ישכך את אזור המפשעה בעזרת הרדמה מקומית. ניתן גם להשתמש בחומרי הרגעה קלים. לאחר מכן הרופא יבצע דקירה דרכה יחדיר צינורית דקה (קטטר) לעורק אותה יתמרן לאתר הטיפול. מוזרקת כמות קטנה של חומר ניגוד כך שהרדיולוג הפולשני יוכל לראות בבירור את העורקים המספקים את הכבד ואת אלו המספקים את הגידול על מנת לטפל בו עם פגיעה מינימלית ככל הניתן בשאר הכבד. לאחר השלמת ההליך, הקטטר מוסר ולחץ מופעל באזור הדקירה במפשעה. אין תפרים גלויים לעור. הפתח הזעיר בעור מכוסה בפלסטר. הליך זה מסתיים בדרך כלל תוך מספר שעות.

ישנם מספר סוגי פעולות אמבוליזציה:

 • אמבוליזציה עם חלקיקים (Bland Embolization) – טיפול המאפשר סתימה של כלי דם המובילים לגידול. בהליך משתמשים בחומר סינטטי בעזרתו מתבצעת חסימה סלקטיבית של עורקים קטנים המזינים את הגידול ועל ידי כך נמנעת ממנו אספקת דם. הטיפול נועד לגידולים שלא ניתן לטפל בהם בצורה כירורגית כדי לשמור על תפקודי כבד לאורך זמן, אך ניתן להשתמש בטיפול גם כהכנה לניתוח בכבד כדי למנוע דימומים.
 • רדיואמבוליזציה (Radioembolization) - מכונה גם טיפול קרינתי פנימי סלקטיבי (SIRT), טיפול המאפשר מתן קרינה חזקה ישירות לכבד לטיפול בגידולי כבד. הליך מסייע במיקוד הטיפול הקרינתי לגידולים בכבד והדבר מאפשר מתן קרינה בעוצמה גבוהה, תוך הגבלת תופעות הלוואי של הקרינה לחלקים נורמליים של הכבד. ההליך מסייע בהפחתת הגידולים ובשיפור זמן ההישרדות בקרב חולים במחלה מתקדמת.
 • כמואמבוליזציה - (Chemoembolization) - טיפול המאפשר הזרקה של תרופות וחומרים כימותרפיים ישירות אל כלי הדם המספקים את הגידול הסרטני. בנוסף לתרופה מוזרק חומר סינתטי אמבולי הנועד לחסום את כלי הדם המספקים את הגישול ובכך לרכז את נוכחות החומרים הכימתורפיים לאורך זמן רב יותר במיקום הטיפול המיועד ולמנוע פיזור שלו בשאר הכבד. כימואמבוליזציה משמשת לרוב לטיפול בסרטן הכבד, אך גם לתהליכים משניים שהתפשטו לכבד. 

אבלציה:

הינה טיפול זעיר פולשני. אבצליה נעשית בדרך כלל במסגרת אמבולטורית, תוך שימוש בהרדמה מקומית. ניתן גם להשתמש בחומרי הרגעה קלים. בפעולות האבלציה רדיולוגים פולשנים מאלחשים את העור ומעבירים מחט דרכו ישירות אל הכבד. לאחר מכן, משתמשים בטכנולוגיית הדמיה מתקדמת (בדרך כלל בהנחיית CT) בכדי להנחות את המחטים לגידול. ברגע שהמחט ממוקמת במקום הנכון, מבוצעת האבלציה. לאחר הפרוצדורה ניתן להשתחרר הביתה באותו יום או למחרת, לחזור לעבודה לאחר מספר ימים.

ישנם מספר סוגי פעולות אבלציה של גידולים :

 • קריואבלציה (Cryoablation) – שימוש במחט מיוחדת המוחדרת דרך העור אל הגידול לצורך הורדת הטמפרטורה עד לכמינוס 20 מעלות צלסיוס. הדבר מאפשר הקפאת רקמת הגידול והשמדת התאים הסרטניים.
 • אבלציה בתדרי רדיו (Radiofrequency) - שימוש במחט מיוחדת המוחדרת דרך העור אל הגידול לצורך חימום הגידול עד לטמפרטורת רתיחה על ידי זרם חשמלי מקומי. הדבר מאפשר שריפה מהירה ויעילה של גידולים כמעט וללא נזק לרקמה התקינה שמסביב.
 • אבלציה בגלי מיקרו (Microwave ablation) - שימוש במחט מיוחדת המוחדרת דרך העור אל הגידול לצורך חימום הגידול עד על ידי אנרגיה אלקטרומגנטית היוצרת מוות של רקמת הגידול. הדבר מאפשר שריפה מהירה ויעילה של גידולים כמעט וללא נזק לרקמה התקינה שמסביב.

חסימת ורידים פורטלים:

חלק מהמטופלים עשויים להיות מועמדים לניתוח של כריתה חלקית של החלקים בכבד בהם יש גושים. אך בטרם הניתוח יש לוודא כי קיימת רקמת כבד שארית מספקת שתאפשר שימור תפקידיו של הכבד. לצורך כך ניתן לחסום חלק מהורידים המזינים את החלקים שעתידים להיכרת והדבר גורם לצמיחה של החלקים הבריאים האחרים.


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.