אונקולוגיה פולשנית

מרכז אנגיו סנטר מציע את הטיפולים והפתרונות החדשניים ופורצי דרך ביותר בתחום הטיפול בגידולים ראשוניים ובשלבים מתקדמים של מחלת הסרטן (סרטן כבד, סרטן כליה, סרטן כליה) וזאת בעזרת שיטות זעיר פולשניות המחליפות ניתוח. המטופלים מופנים אלינו על ידי אונקולוגים או כירורגים אונקולוגים.

  1. קרצינומה של תאים כלייתיים (RCC)

זוהי הממאירות הראשונית הנפוצה ביותר שמקורה בכליה במבוגרים. הגידולים שכיחים יותר בקרב גברים.

במקרים נבחרים של סרטן בכליה ניתן לטפל בגידול באבלציה בחימום בגישה זעיר פולשנית, אותה ניתן לבצע  בהרדמה כללית או באבלציה בקירור תוך בהרדמה מקומית.

האבלציה היא טיפול זעיר פולשני המתאים לגידולים שקוטרם המרבי אינו עולה על 3 ס"מ. האבצליה נעשית בדרך כלל במסגרת אמבולטורית ובהרדמה מקומית או כללית -בהתאם להחלטה על סוג הטיפול. בפעולות האבלציה הרדיולוגים מאלחשים את העור ומעבירים דרכו מחט ישירות אל הכליה. לאחר מכן, משתמשים בטכנולוגיית הדמיה מתקדמת (בדרך כלל בהנחיית CT ) בכדי להנחות את המחטים אל גידול. לאחר הפרוצדורה ניתן להשתחרר הביתה כבר באותו היום או למחרת, ולאחר מספר ימים לחזור לעבודה. הפעולה מבוצעת בהשתתפות האורולוג המאבחן והמפנה.

  1. קרצינומה הפטוצלולרית (HCC)

סרטן כבד מסוג זה הוא הסרטן החמישי בשכיחותו בעולם והוא הגורם השלישי בשכיחותו למוות הקשור בסרטן. הוא שכיח יותר במטופלים עם הפטיטיס מסוג B ו- C, ובמטופלים עם שחמת של הכבד על רקע של שימוש באלכוהול.

הטיפולים הזעיר פולשניים בקרצינומה הפטוצלולרית כוללים חסימת אספקת הדם לגידול, טיפול משולב כימותרפיה או רדיותרפיה יעודיים לגידול, אבלציה בקור או בחום (תדרי רדיו או גלי מיקרו). בנוסף, חסימת ורידים פורטלים למועמדים לכריתה חלקית של הכבד.

  1. מחלה גרורתית בכבד

לכבד מגיע דם מכל הגוף הן דרך עורקים והן דרך ורידים ולכן הכבד הוא יעד עיקרי לגרורות מגידולים ממאירים (סרטניים) שונים בגוף. קיים מגוון של אפשרויות טיפול נוספות בשיטות זעיר פולשניות שלעיתים מחליפות ניתוח, ומבוצעים בנוסף לטיפול השמרנים (טיפולים כימותרפיים והקרנות).

במקרים של סרטן בכבד מסוג קרצינומה הפטוצלולרית והן במחלה גרותית בכבד מוצעות באנגיו סנטר שיטות הטיפול הזעיר פולשניות.

כירורגים אונקולוגים, הם בדרך כלל הגורם המפנה לטיפולים השונים, וזאת כדי שלאחר הטיפול תהיה אפשרות של ניתוח לכריתת הגידול שבכבד.

 

טיפולים שונים:

כימו-אמבוליזציה

פעולה הבוצעת על ידי רדיולוג פולשני שמשכך את אזור המפשעה בעזרת הרדמה מקומית  ולאחר מכן מבצע דקירה דרכה הוא מחדיר צינורית דקה (קטטר) לעורק ואותה  מתמרן לאתר הטיפול. הוא מזריק כמות קטנה של חומר ניגוד כך שיוכל לראות בבירור את העורקים המספקים את הכבד ואת אלו המספקים את הגידול, וזאת על מנת לטפל בו עם פגיעה מינימלית ככל הניתן בשאר הכבד. עם השלמת ההליך, הקטטר מוסר ולחץ מופעל באזור הדקירה במפשעה. אין תפרים גלויים בעור. הליך זה מסתיים בדרך כלל תוך מספר שעות.

אבלציה

זהו טיפול זעיר פולשני הנעשה בדרך כלל במסגרת אמבולטורית, תוך שימוש בהרדמה מקומית או כללית. רדיולוגים פולשניים מאלחשים את העור ומעבירים מחט דרכו ישירות אל הכבד. לאחר מכן, הם משתמשים בטכנולוגיית הדמיה מתקדמת (בדרך כלל בהנחיית CT ) על מנת להנחות את המחטים לגידול. ברגע שהמחט ממוקמת במקום הנכון, מבוצעת האבלציה. לאחר הטיפול ניתן להשתחרר הביתה כבר למחרת, ולחזור לעבודה לאחר מספר ימים, בתיאום עם האונקולוג המטפל.

חסימת ורידים פורטלים

טיפול המתאים לאותם המטופלים המועמדים לניתוח של כריתה חלקית של חלקים בכבד בהם יש גושים. לפני הניתוח יש לוודא שקיימת ברקמת כבד שארית מספקת שתאפשר את שימור תפקידיו. לצורך כך ניתן לחסום חלק מהורידים המזינים את החלקים שעתידים להיכרת - דבר הגורם לצמיחה של החלקים הבריאים האחרים.