כאבים באשכים - למה נגרם כאב באשך ימין או שמאל ומה צריך לעשות

כאבים באשכים

כאבים באשכים

ממה נובע כאב באשך ימין או שמאל

לפני הלידה, האשכים ממוקמים בחלל הבטן ורק בשלב מאוחר יותר הם נודדים מחלל הבטן אל שק האשכים. האשכים מחוברים לחלל הבטן דרך צינור (spermatic cord) המכיל כלי דם חיוניים, עצבים, כלי לימפה וצינור הזרע. אל דופן האשך מחובר צינור נוסף שתפקידו לאסוף את תאי הזרע ולשחרר אותם לפי הצורך.
כאב באשכים הוא סימפטום שיחד עם סימפטומים נוספים מסמן בעיה רפואית, כגון תסביב של האשך או דלקת. הכאב יכול להיות מלווה בנפיחות, רגישות ואודם של שק האשכים, חום, בחילות והקאות, כאב בזמן מתן שתן, כאב בזמן קיום יחסי מין ובזמן השפיכה, דם בשתן או בנוזל הזרע ועוד.

הסיבות לכאב באשכים הם רבות וברוב מהמקרים הגורם הוא גם בעיה מחוץ לאשך.

כאבים באשכים אצל נערים

סיבה נפוצה בקרב בנים בגילאי 7-14 היא תסביב בטפולות יותרת האשך. מדובר בשארית רקמה שנשארה מהתקופה בה האשך היה חלק מהבטן. התופעה גורמת לחנק של כלי הדם המספקים דם לאשך.

סוגי כאבים באשכים

יש להבדיל בין כאבים באשך חולפים, אשר מופיעים עקב טראומה, כמו מכה או חבלה באשך, לבין כאב אשכים שדורשים טיפול, כגון תסביב של האשך (מצב בו האשך מסתובב סביב עצמו).
הגורם הנפוץ ביותר לכאב אשכים הוא דלקת ביותרת האשך שנגרמת עקב זיהום חיידקי, הפרעה מבנית באשך או הגדלה של בלוטת הערמונית. מקור נוסף לכאב הם ורידים מורחבים באשכים (וריקוצלה): 1 מתוך כל 6 גברים יפתח במהלך תקופת הפוריות וריקוצלה . מדובר באי ספיקה ורידית, כתוצאה מליקוי בשסתומי הורידים המנקזים את הדם שמייצרים האשכים.

הדם אמור להתנקז מהורידים החוצה, בתנועה כלפי מעלה (בניגוד לכוח המשיכה). תפקידם של השסתומים החד כיווניים הוא למנוע מהדם לזרום בחזרה לאשכים. כאשר השסתומים האלה לא מתפקדים כנדרש, הדם שהצטבר באשך אינו מצליח להתגבר על כוח המשיכה ולהתפנות. כתוצאה מכך נוצר לחץ הידרוסטטי, הפוגע בהעברת החמצן החיוני ליצירת זרע תקין ופורה.

נוסף לזה, הלחץ שמופעל על דפנות הורידים גורם להם להתנפח ולהתרחב. האשך מתחמם בגלל הורידים גדושים וזה גורם לפגיעה בתהליך ייצור תאי הזרע, להקטנת האשך ולפגיעה בייצור הורמון הטסטוסטרון. בנוסף, התופעה גורמת בין היתר גם לעייפות, לדיכאון, לירידה בדחף המיני ולהגדלת הפרוסטטה. כשיש וריקוצלה אז יש  ברוב המקרים גם כאב באשך שמאל או ימין. כאבים אלה מופיעים בדרך כלל בעמידה ממושכת. כאב באשך שמאל  או ימין, יכולים להקרין לעיתים מאזור האשכים לרגליים והבטן התחתונה.

בעיית הוריקוצלה נבדקת אצל גברים במועד הגיוס. חשוב לציין, שהבדיקה הגופנית מאפשרת אך ורק זיהוי של דרגות גבוהות של וריקוצלה, במקרים בהם מדובר בהרחבת ורידים גבוהה באשך. לכן, במקרים של תסמינים וכאבים חשוב לבצע בדיקת דופלר שנותנת תמונה עמוקה יותר של מצב הורידים באשכים.

סיבות נוספות לכאבים הינם: בקע (הרניה), גידול באשכים, זיהום/דימום בבטן , אשך תמיר, אבן בכליה, ועוד.
יש להתייחס לכאבים באשכים כאל מצב חירום ויש לפנות מידית לרופא לבדיקת הרקע ומהות הבעיה וקבלת הטיפול המתאים.

מאת: ד”ר אלכסנדר בלינקי מנהל תחום כלי דם ורדיולוגיה פולשנית

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו