מהי וריקוצלה - איך היא פוגעת בפיריון הגבר ואיזה אפשרויות טיפול יש

וריקוצלה

וריקוצלה

מהי וריקוצלה (דליות מורחבות באשכים)?

מדובר באי ספיקה ורידית, כתוצאה מליקוי בשסתומי הורידים שמנקזים את הדם שמיוצר באשכים. כ-15-20% מכל הגברים בגיל ההתבגרות לוקים בוריקוצלה וכמעט כל הגברים מעל לגיל 60. הוריקוצלה אחראית ל-35% ממקרי אי הפיריון אצל גברים.

הדם שמיוצר באשכים אמור להתנקז מהורידים החוצה, בתנועה כלפי מעלה ובניגוד לכוח המשיכה. תפקידם של השסתומים החד כיווניים הוא למנוע מהדם לזרום בחזרה לאשכים. כאשר הם אינם  מתפקדים כראוי, הדם שהצטבר באשך אינו מצליח להתפנות. התוצאה היא שנוצר לחץ שפוגע בהעברת החמצן החיוני ליצירת זרע תקין ופורה. 

בנוסף, הלחץ שמופעל על דפנות הורידים גורם להם להתרחב ולהתנפח, דבר הגורם להתחממות האשך, לפגיעה בתהליך ייצור תאי הזרע ולספירת זרע נמוכה, להקטנת האשך ולפגיעה בייצור הורמון הטסטוסטרון. בנוסף, התופעה גורמת בין היתר גם לכאבים באשכים , לעייפות, לדיכאון, לירידה בדחף המיני ולהגדלת בלוטת הערמונית (פרוסטטה) . 

בעיית הוריקוצלה מובילה לירידה של הובלת החמצן לאשכים וכתוצאה מכך לפגיעה בייצור תאי הזרע. תופעה זו עלולה לגרום לבעיות פוריות לאורך זמן אצל גברים. מחקרים מוכיחים שדליות מורחבות באשכים מהוות עד כ-35% מהסיבות לאי- פוריות בקרב גברים הלוקים בהפרעת פוריות ראשונית (אי יכולת להפרות) וכ-80%  במקרים של הפרעת פוריות שניונית (כניסה להיריון עם הפלות חוזרות) . 1 מתוך 6 גברים יפתח וריקוצלה במהלך תקופת הפוריות שלו . מתברר שהתופעה קיימת אצל גברים בגילאי 15 + והיא אף מתגברת ומחמירה עם השנים.

תסמינים לבעיית הוריקוצלה ודרכי אבחון המחלה

הוריקוצלה מלווה בדרך כלל בכאבים באשכים, המופיעים על פי רוב  בזמן עמידה ממושכת. הכאבים גם מקרינים לעיתים מאזור האשכים לרגליים ולאזור הבטן התחתונה. בנוסף, המחלה גורמת להקטנה של האשך (אטרופיה) ולירידה ברמות הטסטוסטרון. חוסר טיפול בבעיה, עלול להוביל לפגיעה בייצור הזרע לטווח ארוך ומכאן לפגיעה בפוריות הגבר. 

כאשר קיימת בעיית אי פוריות, או כשספירת הזרע אינה תקינה ו/או כאשר נפח האשך ירוד , מומלץ לפנות למומחה לצורך אבחון הבעיה.

האם אתה סובל מוריקוצלה?

על מנת לענות על שאלה זו עליך לעבור אבחון הכולל בדיקת דופלר אשכים – שהיא סריקה לא פולשנית של ורידי האשכים באמצעות אולטרסאונד – על ידי מומחה לרדיולוגיה פולשנית. הבדיקה איננה מכאיבה, היא לא כרוכה בסיכונים ונמשכת כרבע שעה. הדופלר מאפשר לבחון את מבנה הורידים, כיוון זרימת הדם ותקינותה.

הטיפול המומלץ בוריקוצלה

מטרת הטיפול בוריקוצלה היא הפסקת זרימת הדם הלא תקינה בורידי האשך המורחבים. 

הטיפולים האפשריים הם: ניתוחים פתוחים, ניתוחים מיקרו-כירורגיים וצנתור אמבוליזציה. 

הטיפול הנכון והמומלץ על ידינו לטיפול בוריקוצלה הוא צנתור (אמבוליזציה), היות והוא מטפל בעת אחת ב-2 באשכים.

הטיפול נעשה בהרדמה מקומית בה מחדירים דרך הצוואר צנתר לוריד ומזריקים לתוכו חומרים אוטמי ורידים: “דבק ביולוגי”. הדבק המתפזר בוריד גורם לאיטום שלו ולפתירת הבעיה. החומר שהוזרק מתפרק כעבור זמן קצר, נספג בגוף ונעלם. 

הצנתור שאינו כרוך בכאבים אורך כשעה, אינו מצריך אשפוז ולמעשה לאחר כרבע שעה של מנוחה, המטופל יכול לשוב לביתו ולאחר יומיים הוא יכול לחזור לפעילות מלאה.  לפי הסטטיסטיקה, הבעיה הרפואית לא תחזור למשך שנים, אם בכלל.

את השיפור בייצור תאי הזרע, כמותו והאיכות שלו ניתן לראות כבר כעבור כ-4 חודשים מתום הטיפול. על פי מחקרים שנעשו בתחום, הטיפול זוכה לאחוזי הצלחה גבוהים במיוחד: הצנתור מצליח לפתור בעיות פוריות של 85% מהסובלים מהבעיה.

מאת: ד”ר מקסים סקסונוב

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו