שרירן ברחם - הסבר על סוגי הבדיקות לאבחון ועל אפשרויות הטיפול

שרירן ברחם (מיומות): אבחנה וטיפול

שרירני הרחם הם גידולים לא סרטניים שמתפתחים ברחם במהלך גיל הפוריות של האישה. שרירני רחם משפיעים על מספר רב של נשים ברחבי העולם, והם יכולים להשתנות בגודל, מספר ומיקום. הם יכולים להציג מגוון של תסמינים או שום תסמין בכלל. חלק מהנשים עשויות לחוות דימום מחזור כבד, כאב, השתנה תכופה, או בעיות שקשורות לפוריות והריון. עם זאת, רבות מהנשים שיש להן שרירני רחם אפילו לא יודעות שיש להן אותם מכיוון שהם לעיתים לא גורמים לתסמינים.

 

אבחון שרירן ברחם 

 אבחון שרירן ברחם מתחיל לעיתים עם בדיקת רופא גניקולוג. עם זאת, בשל השונות שלהם בגודלם ובמיקומם, נדרשות שיטות הדמיה נוספות לבחינה מפורטת יותר. שתי השיטות הנפוצות ביותר בשימוש הן סונוגרפיה (אולטרסאונד) והדמיה בתהודה מגנטית (MRI). 

 

סונוגרפיה 

סונוגרפיה, או אולטרסאונד, היא שיטה לא פולשנית שמשתמשת בגלי קול ליצירת תמונות של האיברים הפנימיים. זו השיטה הראשונה להדמיה שנמצאת בשימוש כשחשד לשרירנים עולה. הבדיקה פשוטה, מהירה, ואינה חושפת את המטופלת לקרינה. במהלך אולטרסאונד, הרופא או טכנאי האולטראסאונד מניח ג’ל על בטן החולה ומניע מכשיר, הנקרא מתמר, מעל האזור. המתמר משדר גלי קול, שמתנגשים באיברים בגוף ויוצרים תמונה במסך. 

לעיתים יבחר הרופא הגניקולוג לבצע סונר וגינלי. הבדיקה מתבצעת בהחדרת מתמר מותאם  לנרתיק  אשר מספק תצוגה קרובה יותר של הרחם. שיטה זו מדויקת יותר ויכולה לזהות שרירנים קטנים שעשויים להיות מוחמצים באולטרסאונד של הבטן. 

 

MRI 

לקבלת תמונה מפורטת ומדויקת יותר של הרחם, רופאים לעיתים משתמשים בהדמיה בתהודה מגנטית (MRI). טכנולוגיה זו משתמשת בשדה מגנטי חזק ובגלי רדיו ליצירת תמונות מפורטות של הגוף מבפנים. על אף שהיא עשויה לארוך יותר ולהיות יקרה יותר מאולטרסאונד, MRI מספקת תצוגה מאוד מפורטת, מאפשרת לרופאים לראות את המיקום, הגודל, והמספר של השרירנים. זה שימושי במיוחד כאשר מתכננים טיפולים מסוימים, כמו ניתוח או אמבוליזציה. 

 

אפשרויות טיפול באנגיו סנטר ישראל 

 אנגיו סנטר ישראל, המרכז המוביל בישראל לטיפולים אנדווסקולריים, מצטיין בניסיון רחב באבחון וטיפול בשרירני הרחם. מתוך מגוון אפשרויות טיפול שישנם, אמבוליזציה של שרירני הרחם הנה פרוצדורה זעיר פולשנית שמצמצמת באופן יעיל את השרירנים על ידי חסימת אספקת הדם שלהם. 

 במהלך האמבוליזציה, מומחה מכניס קטטר (צינור דק וגמיש) לתוך כלי דם באזור הרגל. בעזרת טכניקות הדמיה, הקטטר מונחה לתוך כלי הדם שמספקים את השרירנים. חלקיקים קטנים משוחררים אז דרך הקטטר כדי לחסום את אספקת הדם, מה שמוביל להקטנה ולהיעלמות הדרגתית של השרירנים. 

 בעזרת טכנולוגיה מתקדמת וצוות של מומחים מנוסים, אנגיו סנטר ישראל דואג שהמטופלות יקבלו את הטיפול הטוב ביותר משלב האבחון הראשוני, דרך האמבוליזציה,  ועד למעקב אחרי הטיפול. המחויבות הזו למצוינות משקפת את המסירות של המומחים שלנו לבריאות המטופלות וממשיכה להקנות להם מעמד המוביל בתחום. 

מאת: ד”ר אלכסנדר בלינקי מנהל תחום כלי דם ורדיולוגיה פולשנית וד”ר דב דיקר

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו