ספירת זרע נמוכה - הסבר על האבחון ועל אפשרויות הטיפול

ספירת זרע נמוכה

וריקוצלה

מהי ספירת זרע נמוכה?

ספירת זרע נמוכה (אוליגוספרמיה) הינו מצב בו לגבר יש יחסית מעט תאי זרע. מאפיינים אחרים של בריאות מינית כגון אונות, ושפיכה באורגזמה הינם תקינים.

ספירת זרע בשפיכה משתנה במהלך החיים. הגדרת ספירת זרע תקינה על פי אירגון הבריאות העולמי (WHO) מוגדרת כ15 מיליון תאי זרע ומעלה למיליליטר נוזל זרע. מספר נמוך מכך מוגדר כנמוך ומאובחן באוליגוספרמיה.

אוליגוספרמיה קלה מוגדרת ב 10-15 מיליון תאי זרע למיליליטר. בינונית ב 5-10 מיליון תאי זרע למיליליטר וקשה מוגדרת ב 0-5 מיליון למיליליטר. לא ברור לכמה גברים יש ספירת זרע נמוכה, בעיקר כי רוב מצבים אינם מאובחנים אלא אם מתגלות בעיות בפריון אצל זוגות המתקשים להרות.

 

מה גורם לספירת זרע נמוכה?

וריקוצלה – השיטה המובילה לספירת זרע נמוכה. הרחבה של הורידים סביב האשך בשק האשכים. ורידים בריאים בשק האשכים מכילים שסתומים חד כיווניים המאפשרים לדם לזרום מהאשכים בחזרה לכיוון הלב. כאשר יש דליות, שסתומים אלה אינם פועלים כראוי; זה גורם לדם להיאגר, דבר שמגדיל את הוורידים וגורם לעליית חום באשכים. עליה זו בחום יכולה להשפיע לרעה על יצור הזרע.

זיהומים, מצבים גנטיים והורמונלים – קיימים מצבים כגון מחלות מיניות, זיהומים בדרכי שתן וזיהומים ויראליים שמשפיעים לרעה על ספירת זרע. בנוסף, קיימות מחלות גנטיות כמו סינדרום קליינפלטר וציסטיק פיברוזיס. מצבים בהם קיימת ירידה בטסטוסטרון או שינויים הורמונלים אחרים כגון היפוגונדיזם, מצב בו קיימות רמות נמוכות של הורמוני מין.

תרופות – חסמי ביטא, אנטיביוטיקה ותרופות ליתר לחץ דם יכולות לגרום לבעיות בשפיכה ולהקטין את ספירת הזרע.

חשיפה לחומרים – חשיפה לחומרים כימיים, חומרי ניקיון או צבע יכולים לגרום לירידה בספירת הזרע. מתכות כבדות כגון עופרת יכולים להשפיע בצורה דומה. שימוש במריחואנה או קוקאין יכולים לגרום לירידה בספירת הזרע. שתיית אלכוהול מרובה יכולה לגרום לכך גם. לגברים מעשנים יכולה להיות ספירת זרע נמוכה בהשוואה לאלו שאינם.

חשיפה לטמפרטורות קיצון – חשיפת האשכים לטמפרטורות קיצוניות, קרות או חמות, יכולה לגרום לתמותת תאי הזרע באשכים.

 

כיצד ניתן לאבחן ספירת זרע נמוכה?

ניתן לבצע בדיקה של ספירת הזרע. בנוסף, ניתן להעריך את ריכוז הזרע, נפח נוזל הזרע, חומציות, תנועה וצורת הזרעונים.

 

טיפול בספירת זרע נמוכה

וריקוצלה מצריך סגירה של הורידים המורחבים. התהליך נקרא אמבוליזציה והוא הוכח שמביא לתוצאות טיפול מצוינות. אמבוליזציה של וריקוצלה היא הליך זעיר פולשני מינימלי כלומר אינו כרוך בניתוח. הטיפול יעיל לפחות כמו ניתוח ולרוב אף יותר מכך, עם סיכון מופחת, פחות כאב ותקופת החלמה קצרה משמעותית. בנוסף מחקרים מראים שסבירות חזרת הוריקוצלה לאחר אמבוליזציה נמוכה יותר בהשוואה לשיטות ניתוחיות. ההליך מבוצע על ידי רדיולוג פולשני תוך שימוש בטכניקות מונחות דימות.

טיפול תרופתי – קיימים מצבים בהם יש צורך טיפול תרופתי לגורם, למשל אנטיביוטיקה או תרופות נוגדות דלקת. ייתכן והטיפול לא ישפר את ספירת הזרע אך יכול למנוע המשך הקטנה בספירת הזרע. באם הגורם הוא חוסר איזון הורמונלי, לאחר החזרת מאזן תקין קיימת האפשרות לשיקום ספירת הזרע.

שינויים בסגנון החיים –הפסקת שימוש בתרופות, חומרים או אלכוהול הגורמים לירידה בספירת הזרע נוטה להשפיע באופן חיובי על אוליגוספרמיה.

מאת: דר’ אחיהוד בנדט – מנהל תחום רדיולוגיה פולשנית

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו