אנומליה וסקולרית - מלפורמציות וסקולריות וגידולים ממקור כלי דם

אנומליות וסקולריות

נפיחות ברגל

אנומליות וסקולריות

אנומליות וסקולריות נוצרות במהלך ההתפתחות העוברית של כלי הדם.

ההגדרה של אנומליות וסקולריות כוללת בתוכה מלפורמציות וסקולריות וגידולים ממקור כלי דם.

המלפורמציות הוסקולריות הן תוצאה של יצירת כלי דם בלתי תקינים וקיימות אצל 1.5%-1%מהאוכלוסיה.

קיימת חלוקה של המלפורמציות לתתי סוגים – ורידית, עורקית, לימפטי,ת קפילרית או שילוב שלהם.

רוב המלפורמציות מאובחנות בילדות או בשנות העשרה.

הסוג הורידי מהווה את הרוב המוחלט של המלפורמציות. יחד עם מלפורמציות לימפטיות, הן נחשבות למלפורמציות עם זרימה נמוכה. חלקן שטחיות וניתנות למימוש או אף משנות את גוון העור וחלקן עמוקות ומערבות את הרקמות הרכות העמוקות, שרירים, עצמות ולעיתים אף איברים בגוף. ככלל, המלפורמציות הורידיות אינן גדלות בפני עצמן אלה מתפתחות יחד עם האדם.

המלפורמציות האלה יכולות להיות רגישות או כואבות.

מלפורמציה וסקולרית תסמינים

הסוג העורקיורידי מהווה מיעוט של המלפורמציות. אלו נחשבות למלפורמציות עם זרימת דם גבוהה.

מלפורמציות אלה יחסית נדירות ומהוות התפתחות בלתי תקינה בין המערכת העורקית בגוף למערכת הורידית.

במלפורמציות אלה זרימת הדם העורקי הינה נטולת התנגדות ועם הזמן, יותר ויותר דם יזרום במערכת זו. הדבר לא רק יגרום להתפתחות וגדילה של המלפורמציה אלא גם ימנע אספקת דם תקינה מאיברים סמוכים ובהמשך, יגביר את ההחזר הדמי ללב.

הסוג הלימפטי מהווה מיעוט של המלפורמציות. הן מכילות נוזל לימפטי, ולא דם. לרוב, נמצאות באזור הצוואר ונראות כמו נפיחות ברקמות הרכות התת עוריות. המלפורמציות יכולות לגדול ולגרום להגדלה של פלג הגוף בו הם התפתחו. הן מתחלקות למיקרו- ומאקרוציסטיות, יכולות לדמם ולהזדהם.

מלפורמציה קפילרית הנקראת גם בשם Port Wine Stain מופיעה ככתמי לידה על העור. טיפול בלייזר יכול לעזור להעלים או להבהיר את הכתם.

 

אבחון של מלפורמציה וסקולרית:

לרוב מלפורמציות לימפטיות מאובחנות אצל רופא עור, פלסטיקאי, רופא אף אוזן גרון או כירורג כלי דם.

לאחר ביקור אצל אחד מהרופאים האלה, המטופל לרוב יישלח לביצוע אולטראסאונד (US) כבדיקה ראשונה ובמיוחד כשמדובר במלפורמציות שיטחיות וקטנות.

הבדיקה מתאימה להערכה בסיסית של מימדי המלפורמציה וקיום של זרימת דם.

יתרונות האולטראסאונד הינם שזו בדיקה זמינה, זולה ונטולת קרינה.

הערכה מצוינת של המלפורמציה נעשית בתהודה מגנטית (MRI) שם ניתן להעריך את מימדיועומק המלפורמציה, קיום קרישי דם בה, ומאפיינים נוספים. בדיקה זו הינה בדיקת הבחירה.

הבדיקה הינה נטולת קרינה אך עלותה יקרה.

טומוגרפיה ממוחשבת (CT) משחקת תפקיד בהערכה של מלפורמציות עורקיות ורידיות. השימוש בהדמיה זו נותן תמונה טובה של המלפורמציות האלה אך הבדיקה כרוכה בקרינה. בדומה, אנגיוגרפיה הינה הדמיה פולשנית שמבוצעת במלפורמציות עורקיות – ורידיות ובה ניתן להעריך את זרימת הדם בהם ולתכנן את הפעולה הטיפולית.

הטיפול במלפורמציות וסקולריות:

עקרון הטיפול הוא צריבה, הסרה, מילוי המלפורמציה בחומרים אוטמים, והמנעות מהשארת שארית תהליך. שארית תאפשר חזרה וגדילה של המלפורמציה בעתיד.

מלפורמציה ורידית

הטיפול מתבצע לרוב בהרדמה כללית. בהנחיית אולטראסאונד מתבצעת גישה מלעורית למלפורמציה על ידי מחט. לאחר מכן, תחת שיקוף אל התהליך מוזרק חומר הגורם למילויו או צריבת דפנותיו. לאחר הטיפול המטופל מתעורר ומשתחרר לביתו באותו היום. במקרים של מלפורמציות ורידיות מסוימות, יהיה צורך בביצוע צינתור עורקי וזאת כדי לשלול מרכיב עורקי ולו הקלוש ביותר.

חלק מהתהליכים יצריכו התערבויות נוספות בייחוד אם הם גדולים, קרובים למבנים אנטומים חשובים או באם תוצאות הטיפול יהיו חלקיות. הבחירה לגבי החומר בו משתמשים תלויה ברופא, גודל ועומק התהליך, מבנים אנטומים מעורבים ומשתנים נוספים.

הטיפול הזה הוא אינו טיפול כירורגי, אין בו ביצוע חתך בעור, ברקמות או מבנים אחרים.

אין טיפול תרופתי עבור מלפורמציה ורידית.

מלפורמציה עורקית – ורידית

עקרון הטיפול במלפורמציות אלה הוא צריבה או מילוי של החלק המחבר בין העורקים והורידים (הנידוס).

בהרדמה כללית מתבצע צנתור עורקי דרכו מקדמים צינורית קטנה (קטטר) אל האזור בו יש לטפל. בהנחיית שיקוף מזריקים חומר ניגוד כדי להדגים את סך המלפורמציה.

לקשרים בין עורקים לורידים, בין אם דרך הקטטר או בגישה מלעורית, מוזרק חומר שגורם לצריבה או חסימה של מעבר הדם. במקרים מסוימים ייתכן ויהיה צורך בצנתור ורידי במהלך הפעולה וזאת על מנת להאט את הזרימה בורידים.

לאחר הטיפול המטופל מתעורר ועליו להישאר בשכיבה וזאת כדי להוריד סיכון לדימום מאתר הדקירה העורקי. לאחר מכן, המטופל משתחרר לביתו באותו היום או ביום שלמחרת. רובם המוחלט של המלפורמציות העורקיות – ורידיות יצריכו פעולות התערבותיות חוזרות שכן סיכויי ההישנות של התהליך הוא גבוה מאוד.

הטיפול הזה הוא אינו טיפול כירורגי, אין בו ביצוע חתך בעור, ברקמות או מבנים אחרים.

טיפול כירורגי בנגעים אלה מומלץ רק בנגעים שטחיים וקטנים מאוד.

אין טיפול תרופתי למלפורמציות אלו.

מלפורמציה לימפטית

הטיפול מתבצע לרוב בהרדמה כללית. בהנחיית אולטראסאונד מתבצעת גישה מלעורית למלפורמציה על ידי מחט. לאחר מכן תוכן המלפורמציה נשאב ככל הניתן. כאשר התרוקנה מתוכן, אל המלפורצמיה מוזרק חומר הגורם לצריבה של דפנות המלפורמציה או הקטנת מימדיה. לאחר הטיפול המטופל מתעורר ומשתחרר לביתו באותו היום.

חלק מהתהליכים יצריכו התערבויות נוספות ובמיוחד כאשר הם גדולים, או קרובים למבנים אנטומים חשובים או באם תוצאות הטיפול יהיו חלקיות. הבחירה לגבי החומר בו משתמשים תלויה ברופא, גודל ועומק התהליך, מבנים אנטומים מעורבים ומשתנים נוספים.

הטיפול הזה הוא אינו טיפול כירורגי, אין בו ביצוע חתך בעור, ברקמות או מבנים אחרים.

מלפורמציות לימפטיות מיקרוציסטיות ניתנות לטיפול תרופתי בסירולימוס.


מלפורמציה קפילרית

מלפורמציה קפילרית ניתנת לטיפול בלייזר יכול לעזור להעלים או להבהיר את הכתם.

מאת: דר’ אלכסנדר בלינקי

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו