הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית - הסבר על התופעה והטיפול בה

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית

פרוסטטה

מהי הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית?

בלוטת ערמונית מוגדלת, הנקראית גם היפרפלזיה שפירה של הערמונית (BPH), עלולה לגרום ללחץ על השופכה אשר מביא לחסימה חלקית או לפעמים אף מלאה של השופכה. ערמונית מוגדלת יכולה להפריע לזרימת השתן התקינה ולגרום למטרד ולאי נוחות.

מהי השכיחות של ערמונית מוגדלת?

כ-30% מהגברים עד גיל 60 יסבלו ממנה במהלך חייהם וכ-50% מהגברים עד גיל 80 . 

השכיחות עולה אם לקרוב משפחה הייתה בעיה דומה.

השמנה, סכרת ומחלות לב עלולות להגביר את הסיכון להופעת ערמונית מוגדלת.

מהם התסמינים של בלוטת ערמונית מוגדלת?

 • צורך תכוף או דחוף במתן שתן
 • תדירות מתן שתן מוגברת בלילה (נוקטוריה)
 • קושי להתחיל ולשמור על המשכיות מתן שתן
 • זרם שתן חלש או זרם שמתחיל ונעצר
 • טפטוף בסוף מתן השתן
 • חוסר יכולת לרוקן לחלוטין את השלפוחית

אילו בדיקות נעשות בכדי לאבחן הגדלה של הערמונית?

בדיקת המעבדה הבוחנות את רמות האנטיגן הספציפיות לערמונית (PSA) בדם משמשות כסמן למחלות ערמונית, כול הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית.    

בדיקת אולטרסאונד יכולה לעזור לאשר את גודל הערמונית. הגדלה שפירה של הערמונית מאובחנת על בסיס היסטוריה קלינית, ממצאי בדיקה גופנית ובדיקה אורולוגית ממוקדת.

מהם הטיפולים המוצעים למקרים של ערמונית מוגדלת?

ישנן מספר אפשרויות טיפול. כאשר נשקלת תכנית טיפול אפשרית, יש לקחת בחשבון את התסמינים וחומרתם, שיקולי אורח חיים והעדפותיך האישיות.

 • המתנה במקרים הקלים
 • טיפול תרופתי כשמתאים
 • ניתוחי ערמונית – קיימות מגוון אפשרויות כירורגיות
 • טיפול בלייזר
 • אמבוליזציה של עורקי הערמונית – הליך זעיר פולשני ולא כירורגי.

מה הם יתרונות האמבוליזציה?

האמבוליזציה היא הליך זעיר פולשני מינימלי. כלומר אינו כרוך בניתוח. ההליך מבוצע על ידי רדיולוג פולשני תוך שימוש בטכניקות מונחות דימות.

זהו הליך יעיל ביותר עם תוצאות טיפול מצוינות למצבים של ערמונית מוגדלת. הטיפול יעיל כמו ניתוח אך כרוכים בו פחות סיכון וכאב ותקופת ההחלמה קצרה משמעותית. ההליך יכול להיות מבוצע במסגרת אשפוז יום ולא מצריך הרדמה כללית. הסיבוכים הקיימים בניתוחים כגון אי שליטה על מתן שתן אימפוטנציה, ושפיכה הפוכה, אינם קיימים באמבוליזציה.

למי מתאים לעבור אמבוליזציה?

גברים שאובחנו עם ערמונית מוגדלת (שפירה), שחווים תסמינים שאינם משתפרים על ידי לקיחת תרופות ואינם מסוגלים או אינם רוצים לעבור טיפולים כירורגיים פולשניים, הם מועמדים מתאימים לאמבוליזציה. המועמדים חייבים להיות בעלי תפקוד כלייתי סביר.

מה הוא מהלך הפעולה?

הפציינט מושכב על מיטת הטיפולים ומחובר למסכים העוקבים אחר הדופק, לחץ הדם, ורמת החמצן. הפעולה מבוצעת על ידי רדיולוג פולשני אשר משכך את האזור, לרוב במפשעה, בעזרת הרדמה מקומית. ניתן גם להשתמש בחומרי הרגעה קלים. לאחר מכן הרופא מבצע דקירה דרכה הוא מחדיר צינורית דקה (קטטר) לעורק ומתמרן אותה לאתר הטיפול. מוזרקת כמות קטנה של חומר ניגוד כך שהרדיולוג הפולשני יכול לראות בבירור את העורקים המספקים את הערמונית בצילום הרנטגן על מנת להצביע היכן ניתן לסגור אותם (אמבוליזציה).

כשהוא רואה את העורקים המספקים את הערמונית, הרופא משחרר חלקיקים זעירים הגורמים ליצירת סתימה בעורקים הנכונים.

על ידי חסימת מספר עורקים המספקים את הערמונית, נעצרת אספקת הדם אליה, ובהמשך הערמונית תתכווץ בהדרגה. הדבר יאפשר להקטין את הלחץ על השופכה, והשתן יוכל לזרום בחופשיות רבה יותר. הקטנת הערמונית באופן זה לא תגרום לפגיעה בתפקוד המיני. 

לאחר השלמת ההליך, הקטטר מוסר ולחץ מופעל באזור הדקירה במפשעה. אין תפרים גלויים בעור. הפתח הזעיר בעור מכוסה בפלסטר. הליך זה מסתיים בדרך כלל תוך פחות משעתיים.

מהו תהליך ההחלמה באמבוליזציה בערמונית מוגדלת?

לאחר האמבוליזציה ניתן להשתחרר הביתה באותו יום, ולחזור לעבודה תוך מספר ימים. צפויים כאבים עמומים באזור באגן התחתון במשך מספר ימים. בלוטת הערמונית מתכווצת בהדרגה במהלך מספר חודשים – דבר המביא לשיפור משמעותי ואף להיעלמות התסמינים.

מאת: דר’ אחיהוד בנדט – מנהל תחום רדיולוגיה פולשנית

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו