תסמונת גודש אגני - סקירה מקיפה של הצלחה טיפולית - רדיולוגיה פולשנית

תסמונת גודש אגני. סקירה מקיפה של הצלחה טיפולית.

כל מה שצריך לדעת על תסמונת גודש אגני:

תסמונת גודש אגני

זהו מאמר סקירה מצוין שפורסם בירחון המדעי האמריקני SEMINARS IN INTERVENTIONAL RADIOLOGY, בנושא תסמונת גודש אגני וכאבי אגן כרוניים.

המאמר סוקר את שכיחות התופעה, דרכי האבחון והטיפול, ושיעורי ההצלחה של הטיפולים הקיימים.

בהסתמך על מחקרים קודמים, המחברים מציינים כי בין 15-43.4% מכלל הנשים בגיל הפוריות סובלות מכאבי אגן או בטן תחתונה כרוניים. לכאבים אלו ישנן סיבות רבות כגון אנדומטריוזיס, אדנומיוזיס, וסיבות שאינן קשורות למערכת הרבייה. למעשה כאבי אגן כרוניים אחראים על כ- 40% מכלל הביקורים אצל הגניקולוג, ולכ- 40% מכלל ניתוחי הלפרוסקופיה הגניקולוגיים.

בקרב כ-30-40% מהנשים עם כאבי אגן כרוניים, הסיבה נעוצה בתסמונת גודש אגני.

מקורה של התסמונת באי ספיקה של ורידים המנקזים את השחלות והגורמים לניקוז לקוי של הדם מאזור האגן. בכך נגרם לחץ על איברי האגן משנית לורידים גדושים ומורחבים, תחושה של כובד וכאב שלרוב מחמירה בשעות הערב ולאחר עמידה ממושכת. כמו כן לעיתים קרובות נשים אלו סובלות מורידים מורחבים באזור המפשעה ודליות ברגליים.

מאמר הסקירה מציין את הקושי באבחון של תסמונת גודש אגני ע”י שיטות אבחון גניקולוגיות כגון אולטרסאונד ולפרוסקופיות. הדרך הנכונה לאבחן את התסמונת היא באמצעות CT בטן עם הזרקת חומר ניגוד ופענוחו על ידי רדיולוג פולשני אשר יודע מה לחפש בהדמיה.

המאמר מציין את אחוזי הצלחה הגבוהים של הטיפול בתסמונת גודש אגני על ידי צנתור- סיכויים שנעים בין 83-100% במחקרים שונים.

במהלך הצנתור מבוצעת סגירה מבוקרת של הורידים שנמצאים באי ספיקה, וכך יורד הלחץ באגן והתסמינים משתפרים או חולפים לחלוטין.

מדובר בפעולה זעיר פולשנית המבוצעת בהרדמה מקומית, עם תקופת החלמה קצרה של מספר ימים. המטופלת מאושפזת ללילה אחד לפני הפעולה ומשתחררת לביתה למחרת.

הפעולה בטוחה מאוד עם אחוז זניח בלבד של סיבוכים אפשריים או תופעות לוואי. מחקרים קטנים בדקו את הקשר בין הפעולה להריונות עתידיים. במחקרים אלו לא הודגמה פגיעה כלשהיא בסיכויי המטופלת להרות לאחר הפעולה.

לסיכום, מדובר בתסמונת שכיחה מאוד הפוגעת בנשים רבות ברחבי העולם. הטיפול בה פשוט יחסית, אך האבחון לעיתים מורכב ובמקרים מסוימים המטופלות עוברות חודשים ארוכים ואף שנים של סבל עד אשר ניתנת האבחנה של תסמונת גודש אגני.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו