מהי מערכת PENUMBRA – INDIGO – LIGHTNING

מהי מערכת PENUMBRA – INDIGO – LIGHTNING

רדיולוגיה פולשנית

זאת מערכת של שאיבה מכאנית המיועדת לשאיבת  קרישי דם בוורידים  ובעורקים. היא מבוססת על טכנולוגיה של בינה מלאכותית  חכמה המופעלת באמצעות משאבת Penumbra ENGINE™.

הטכנולוגיה המשופרת מאפשרת למצנתר לבצע שאיבה מאוד ממוקדת ובטוחה שמנחה אותו באמצעות עזרי קול ושמע וצבעים משתנים  על מנת לזהות את המיקום שלו בתוך הדם הרציף או בתוך קריש הדם. המערכת מזהה זאת באמצעות חיישנים הנמצאים לאורך צינור השאיבה ומחוברים למחשב שמנחה את השסתום הנמצא בקצה הצינור כיצד להיפתח ולהיסגר, וזאת בהתאם לזיהוי מיקום הקטטר. כאשר המערכת מזהה את המצאותו של הקטטר בדם רציף, השסתום כמעט נסגר לחלוטין ומגביל את שאיבת הדם למינימום (כ1.5 מ”ל דם לשנייה).
במקרה בו המערכת מזהה שהקטטר נצמד או נמצא בתוך קריש דם – השסתום נפתח באופן מקסימאלי ומגביר את השאיבה למקסימום בתת לחץ רציף של 29 – מילימטר כספית.
המצנתר יכול להיות ממוקד במסך הצנתור ולהיות מונחה הן באמצעים קוליים והן באמצעות זיהוי של צבע משתנה על גבי צג המחשב.

מחלות ותסמונות בהן ניתן לטפל באמצעות המערכת

תסמונת מאי-תורנר

ידועה גם בשם תסמונת דחיסת ורידי הכסל או תסמונת קוקט, משפיעה על שני כלי דם שעוברים לרגליים. זה יכול לגרום  למחלת פקקת  DVT(פקקת ורידים עמוקים) ברגל שמאל.

כלי הדם נושאים דם לכל חלק גוף האדם. העורקים מעבירים דם מהלב, והוורידים מחזירים אותו לריאות ואז לאחר תהליך חימצון ללב. יש מצבים בהם עורקים וורידים חוצים זה את זה. בדרך כלל, זו לא בעיה. אבל אם הפציינט סובל מתסמונת מיי-תורנר, עלולה להתפתח אצלו מחלה קשה ומסכנת חיים. בתסמונת זו, עורק הכסל הימני לוחץ את וריד הכסל השמאלי כאשר הם חוצים זה את זה באגן. בגלל הלחץ הזה, הדם לא יכול לזרום בצורה חופשית דרך הווריד הכסל השמאלי.

התוצאה: קיים סיכוי גבוה יותר לקבל פקקת ורידים עמוקים (DVT) ברגל שמאל. זהו סוג של קריש דם שיכול להיות מסוכן מאוד. הוא יכול לא רק לחסום את זרימת הדם ברגל כולה, אלא גם עלול לגרום לכך  שהוא יתנתק ויגרום לתנועת הקריש ולמעבר שלו לתוך הריאה. מצב זה נקרא תסחיף ריאתי- והוא עלול להיות מסכן חיים.

תסחיף ריאתי – PE

תסחיף ריאתי הוא מצב הנוצר כאשר ישנה חסימה פתאומית של אחד מכלי הדם המרכזיים (העורקים) בתוך הריאות. בדרך כלל החסימה נוצרת כתוצאה מקריש דם שנודד מהגפיים התחתונות ונוצר כתוצאה מטראומה, מחלה או משכיבה ממושכת. במרבית המקרים ממדיהם של קרישי הדם אינם מספיקים כדי להיות קטלניים אך הם בהחלט יכולים לגרום לנזקים בתוך הריאות. ברחבי העולם -תסחיף ריאתי גורם ל-100,000-180,000 מקרי מוות מדי שנה. 15% מכל החולים עם תסחיף ריאתי ימותו תוך 3 חודשים. מכל החולים אחוזי התמותה עולים לכמעט 50% כשמדובר בחולים עם תסחיף ריאתי מסיבי. בחולים מסוג זה ייווצר לחץ גדול מאוד בחדר הימני שלוחץ על החדר השמאלי כתוצאה מקרישי הדם הנמצאים בעורקי הריאות, דבר שעשוי להוביל לקריסת הלב ולמוות.

המחלה עלולה לסכן חיים, ניתן לטפל באמצעות ניתוח חירום כירורגי וגישה מלעורית. בחולים עם הפרעה בתפקוד החדר הימני נוגדי קרישה במתן טיפול מערכתי וגם מקומי עשוי להיות לא מספיק כדי לשחזר את תפקוד הלב. בגלל התחלואה והתמותה הקשורים לכריתת אמבולקטומיה כירורגית, העניין הקליני בהתערבויות מכוונות באמצעות שאיבה מכאנית על ידי קטטר הופך לרלוונטי ונתמך בעשויות התומכות בטיפולים מלעוריים.

לפני מספר שבועות בוצעה על ידי דר בלינקי וצוות רופאי אנגיוסנטר פעולה של טרומבוליזיס מכאני בעזרת מערכת PENUMBRA -INDIGO –LIGHTNING. הפעולה בוצעה בבית חולים אסותא וזו פעולה ראשונה מסוגה שבוצעה בארץ.

 

מאת: ד”ר אלכסנדר בלינקי – מייסד אנגיו סנטר ישראל ומנהל המערך לרדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי רבין.

 

 

 

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו