מיומה ברחם - טיפול של רדיולוג פולשני וגניקולוג על ידי חסימת הדם לשרירן

מיומה ברחם – שרירן

בעיית המיומות (שרירני הרחם)

בעיית המיומות היא תופעה רפואית גניקולוגית שכיחה בקרב נשים רבות, וכיום קיימות דרכי טיפול לא מעטות לטיפול בה. על מנת למנוע התערבויות רפואיות מיותרות, כגון פעולות ניתוחיות, חשוב להתייעץ עם המומחים המובילים בתחומם. 

אנגיו סנטר הוא מרכז רב תחומי שבו גישת הטיפול היא כוללנית ומעמידה בבסיסה את הקונסיליום הרפואי – לכל לקוחה מגובשת תכנית טיפול מלאה ע”י מומחים רפואיים מהמובילים בארץ בתחומים הרלוונטיים וזאת על מנת להציע את הפתרון הרפואי המתאים לה ביותר.

מהן מיומות?

שרירני הרחם (מיומות) הם גידולים שפירים ושכיחים עד כדי כך שכ- 30-40% מהנשים בגיל הפוריות יסבלו מהן והשכיחות שלהם אף עולה ל60-70% מכלל הנשים שעברו את גיל 50. מיומה יכולה להופיע כגידול בודד או כחלק ממספר גידולים.

מהן הסיבות להיווצרות של מיומה ברחם?

הסיבות להיווצרותן הן רבות: החל מגורמים גנטיים, דרך סיבות הורמונליות וכלה בגורמים סביבתיים ותזונתיים. אצל חלק מהנשים כלל לא יופיעו תסמינים, אולם לרוב המיומות באות לידי ביטוי בדימום רחמי חריג, אנמיה, כאבי אגן, כאב בעת קיום יחסי מין, אנמיה, לחץ על שלפוחית השתן. המיומות אף גורמות במקרים מסוי\ימים לעקרות, הפלות ובעיות במהלך הלידה.

במקרים הקלים ניתן להסתפק במעקב תקופתי ובמקרים של תסמינים יש להתאים טיפול רפואי בהתאם לצורך ולרצון המטופלת. על מנת להגיע לדרך הטיפול האופטימליות במיומות מומלץ לבחור במרכז רפואי כגון אנגיו סנטר המתאם בין הגופים המשיקים בטיפול בבעיה: גניקולוגיה, דימות, רדיולוגיה פולשנית ולעיתים גם רפואה משלימה.

מרכז אנגיו סנטר לרפואה חדשנית מציע טיפולים חדשניים זעיר פולשניים (שאינם ניתוחיים והמונעים הסרה של הרחם או חלקים ממנו), יתרונם הוא בראש ובראשונה בהימנעות מניתוח ומהאשפוז הארוך שאחריו, ההחלמה המהירה והחזרה לשגרה. שנית, מידת ההצלחה של טיפולים אלו בהפסקת הכאבים והדימומים עומדת על כ-90% הצלחה. ובנוסף, הם מאפשרים שימור מקסימלי של האפשרות להיכנס בעתיד להיריון ושימור רקמת הרחם התקינה.

כיצד מאבחנים קיום של מיומה?

האבחון נעשה בבדיקה גופנית וגניקולוגית- אולטרסאונד וגינלי, CT, MRI והיסטרוסקופיה – הסתכלות ישירה על ידי טלסקופ קטן המוכנס לחלל הרחם.

אפשרויות טיפול במיומה ברחם

אמבוליזציה – צנתור וחסימה

מדובר בתהליך מוכר בחו”ל שמבוצע בארץ כבר כ-30 שנה, בשילוב גינקולוג ורדיולוג פולשני. בטיפול זה מחדירים צינורית דקה בהנחיית רנטגן לכלי הדם שמספקים את הדם למיומה. דרך הצינורית מזריקים חלקיקים מיקרוסקופיים שתפקידם לחסום את אספקת הדם אל המיומה על ידי כך שנוצר נמק המתבטא בהקטנה ניכרת של השרירן. 

כיווץ השרירנים על ידי חימום

הליך הגורם לנמק כך שהמיומה מתכווצת ב-30% אחרי כשלושה חודשים. ניתוח באמצעות US תחת הכוונת MRI כשגלי הסונר מכוונים לגידול ומחממים אותו.

טיפולים ניתוחיים

בעבר, בטיפול במיומות, ההמלצה הייתה לכרות את הרחם חלקית או בשלמות על ידי ביצוע של ניתוח פולשני שתוצאותיו מלבד העלמת המיומה היו גם בעיות נפשיות ופיזיות רבות, כולל חוסר יכולת עתידית להיכנס להיריון, החלמה ארוכה וסיכונים שטומנת בחובה ההרדמה וסיכוי להישנות של המיומות כעבור מספר שנים. 

כיום קיימות גם טכניקות כירורגיות אנדוסקופיות חדישות. אלו ניתוחים המתבצעים ללא צורך בפתיחת הבטן באמצעות סיבים אופטיים דקיקים. 

מאת: ד”ר אלכסנדר בלינקי מנהל תחום כלי דם ורדיולוגיה פולשנית

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו