קריואבלציה טיפול חדשני למלפורמציית כלי דם באמצעות הקפאתם

קריואבלציה

טיפול חדשני למלפורמציית כלי דם באמצעות הקפאתם מבוצע מעכשיו באנגיו סנטר.

“קריואבלציה” היא שיטת טיפול חדשנית המטפלת בגידולים באמצעות הקפאתם והריסתם, במינימום סיכון ובמינימום תופעות לוואי. הטיפול בוצע לראשונה ל”מלפורמציה וסקולרית” – כלי דם בלתי תקינים הגדלים בצורה בלתי מבוקרת ומייצרים סיבוכים משמעותיים הפוגעים באיכות החיים –  החלק שטופל הוא שוק של מטופלת.

לאור סיכון משמעותי להחמרה סביב היריון ולידה נמנעה המטופלת מכניסה להריון עד להשלמת הטיפול.

כלי דם המתפתחים בצורה לא תקינה נקראים “מלפורמציה וסקולרית” בשפה המקצועית. מדובר בתופעה ממנה סובלים כ-4% מקרב האוכלוסיה, המאופיינת בגדילה מואצת ובלתי תקינה של כלי דם, ללא צורך.

כלי הדם מייצרים פגיעה משמעותית באיכות החיים ומלווים בתופעות של כאבים, הגבלה בתנועה ולעיתים גם פגיעה בתפקוד הבסיסי של המטופלים. הגדילה הלא תקינה של כלי הדם מושפעת משינויים הורמונאליים וגדלה במקביל לכל שינוי הורמונאלי משמעותי כגון היריון והנקה.

הטיפול בתופעה כולל שילוב של סגירת כלי הדם העורקיים המזינים את כלי הדם הבלתי תקינים, במידה וקיימים, וכן הזרקה ישירה של אלכוהול לתוך כלי הדם המורחבים והבלתי תקינים לצורך הריסתם ומניעת גדילתם.

הסכנות הכרוכות בהזרקת האלכוהול הן דליפה וזליגה שלו לרקמות הסמוכות לתהליך או  אל כלי דם תקינים, דבר שעלול לגרום לפגיעה באיברים תקינים הנמצאים בסמוך כגון שרירים, עצבים ועור.

שיטת טיפול חדשנית לבעיה זו, המבוצעת במספר מרכזים רפואיים ברחבי העולם, היא קריואבלציה –  הקפאת כלי הדם ובאמצעות כך הריסתם. בקריואבלציה קיים שימוש נרחב בהרס גידולים באיברים שונים- בכליות, בריאות ברקמות רכות ועוד. ב

בשיטת טיפול זו, לאחר שמתבצעת החדרת מחט ייחודית לתוך כלי הדם הבלתי תקינים דרך חור זעיר בעור, באמצעות הזרקת גז בתוך המחט, נוצר סביבה כדור קרח המותאם לגודל הרצוי וגורם להרס הרקמה בתוך כדור הקרח.

הפעולה החדשנית בוצעה לאחרונה במרכז אנגיו סנטר בהנחיית אולטרסאונד ושיקוף.

המטופלת, בה בוצע הטיפול באמצעות השיטה החדשה, היא אשה צעירה המעונינת להכנס להיריון, אולם החשש להגדלה לא תקינה של כלי הדם והחמרת התסמינים בעקבות שינויים הורמונאליים המתרחשים בהריון, מנע ממנה את האפשרות הזו.

קונסולת השליטה בפעולה הפולשנית היא מתוצרת חברת Boston Scientific – הקונסולה מיובאת לישראל על ידי חברת מדטכניקה. את הפעולה המורכבת ביצעו ד”ר אלכסנדר בלינקי וד”ר אחיהוד בנדט.

ד”ר בנדט מסר “המטופלת מוכרת לנו זמן רב. היא סובלת מכאבים כרוניים שלא נעלמו, גם לאחר ביצוע צינתור לסגירת העורקים המזינים את האיזור הבעייתי. הטיפול אותו ביצענו הינו חדשני ומפחית משמעותית את הסיכונים הכרוכים בפעולה באמצעות אלכוהול. ניתן לשלוט בצורה מדויקת על התפשטות הקרח ובכך למנוע נזקים לאיברים סמוכים ולהגן על העור ושלמותו. בטיפול בכלי דם אנו עוסקים בשיפור איכות החיים ולא בפתרון גורף. לצערנו, עד כה לא נמצא פתרון שימנע לחלוטין התקדמות והחמרה בעתיד,  לאורך שנות חייה הרבות של המטופלת. לאור כך, יש צורך לבצע פעולות בפרופיל בטיחות גבוה המאפשר השגת תוצאות קליניות ארוכות טווח במינימום סיבוכים ושניתן לחזור עליהן מספר פעמים, היות ואנו צופים כי בעתיד תזדקק המטופלת לעבור טיפולים נוספים. לשמחתנו, עומדת בפנינו כעת האופציה של טיפול בקריואבלציה בנגעים מסוג זה”.

מאת: ד”ר אחיהוד בנדט – מנהל תחום רדיולוגיה פולשנית

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו