מלפורמציות וסקולריות הם תוצאה של יצירת כלי דם בלתי תקינים

מלפורמציות וסקולריות

רדיולוגיה פולשנית

מלפורמציות וסקולריות הם תוצאה של יצירת כלי דם בלתי תקינים וקיימת בכ-1-1.5% מהאוכלוסיה. קיימת חלוקה של המלפורמציות לתתי סוגים – ורידי, עורקי, לימפטי, קפילרי או שילוב שלהם. רוב המלפורמציות מאובחנות בילדות או בשנות העשרה.

הסוג הורידי מהווה את הרוב המוחלט של המלפורמציות. יחד עם מלפורמציות לימפטיות, הן נחשבות למלפורמציות עם זרימה נמוכה. חלקן שטחיות וניתנות למימוש או אף משנות את גוון העור וחלקן עמוקות ומערבות את הרקמות הרכות העמוקות, שרירים, עצמות ואף לעיתים איברים בגוף. ככלל, המלפורמציות הורידיות אינן גדלות בפני עצמן אלה מתפתחות יחד עם האדם. המלפורמציות האלה יכולות להיות רגישות או כואבות. מלפורמציות אלו מגיבות לשינויים הורמונלים לאורך החיים ועל כן לרוב משתנות וגדלות סביב הריונות, לידות וסביב גיל ההתבגרות.

הסוג העורקי-ורידי מהווה מיעוט של המלפורמציות. אלו נחשבות למלפורמציות עם זרימת דם גבוהה. מלפורמציות אלה יחסית נדירות ומהוות התפתחות בלתי תקינה בין המערכת העורקית בגוף למערכת הורידית. במלפורמציות אלה זרימת הדם העורקי הינה נטולת התנגדות ועם הזמן, יותר ויותר דם יזרום במערכת זו. הדבר לא רק יגרום להתפתחות וגדילה של המלפורמציה אלא גם עלול למנוע אספקת דם תקינה מאיברים סמוכים ובהמשך, יגביר את ההחזר הדמי ללב.

הסוג הלימפטי מהווה מיעוט של המלפורמציות. מלפורמציות אלה מכילות בעיקר נוזל לימפטי ולעיתים מרכיב קטן של מלפורמציה ורידית. לרוב, נמצאות באזור הצוואר ומתייצגות כנפיחות ברקמות הרכות התת עוריות. המלפורמציות יכולות לגדול ולגרום להגדלה של פלג הגוף בו הם התפתחו. המלפורמציות הלימפטיות מתחלקות למיקרו- ומאקרוציסטיות, יכולות לדמם ולהזדהם.

מלפורמציה קפילרית הנקראת גם בשם Port Wine Stain הם כתמי לידה על העור. טיפול בלייזר יכול לעזור להעלים או להבהיר את הכתם.

 

אבחון מלפורמציות וסקולריות

אולטראסאונד (US) – לרוב מלפורמציות לימפטיות מאובחנות אצל רופא עור, פלסטיקאי, רופא אף אוזן גרון או כירורג כלי דם. לאחר ביקור אצל אחד מהרופאים האלה, המטופל לרוב יישלח לביצוע US כהדמיית הבחירה הראשונה. הבדיקה מתאימה להערכה בסיסית של מימדים וקיום של זרימת הדם בה. יתרונות האולטראסאונד הינם שזו בדיקה זמינה, זולה ונטולת קרינה.

תהודה מגנטית (MRI) – הערכה אופטימלית של המלפורמציה נעשית בMRI- בה ניתן להעריך את מימדי ועומק המלפורמציה, קיום קרישי דם בתוכה ושלילת אבחנות אחרות. בדיקה זו הינה בדיקת הבחירה להדמיית מלפורמציות ורידיות ולימפטיות. בדיקה זו הינה נטולת קרינה אך עלותה יקרה.

טומוגרפיה ממוחשבת (CT) – משחקת תפקיד בהערכה של מלפורמציות עורקיות ורידיות. השימוש בהדמיה זו נותן תמונה טובה של המלפורמציות האלה ושל כלי הדם המזינים והמנקזים אך הבדיקה כרוכה בקרינה.

אנגיוגרפיה – הינה הדמיה פולשנית שמבוצעת במלפורמציות עורקיות – ורידיות ובה ניתן להעריך את המלפורמיות האלה, את זרימת הדם בהם ולתכנן את הפעולה הטיפולית. בדיקה זו הינה בדיקת הבחירה להדמיית מלפורמציות עורקיות ורידיות ולרוב מבוצעת כבר כחלק מהטיפול.

 

הטיפול במלפורמציות וסקולריות

עקרון הטיפול הוא צריבה, הסרה ומילוי המלפורמציה. לרוב יש צורך במספר טיפולים עם הפרשי זמן של מספר חודשים ביניהם וזה כדי להמנע מהשארת שארית תהליך. שארית תאפשר חזרה וגדילה של המלפורמציה בעתיד כאמור, בעיקר סביב שינויים הורמונליים.

 

מלפורמציה ורידית

הטיפול מתבצע לרוב בהרדמה כללית. בהנחיית אולטראסאונד אל המלפורמציה מוחדרת ישירות דרך העור מחט קטנה. לאחר מכן, תחת שיקוף, אל התהליך מוזרק חומר הגורם למילוי וצריבת דפנותיו. לאחר הטיפול המטופל מתעורר ומשתחרר לביתו לרוב באותו היום.

רוב התהליכים יצריכו התערבויות נוספות בייחוד אם הם גדולים, בעלי חלקים רבים, קרובים למבנים אנטומים חשובים או באם תוצאות הטיפול היו חלקיות. הטיפול האופטימלי הינו עם אתנול (אלכוהול) מרוכז, אשר גורם להרס דפנות המלפורמציה וקרישת תוכנו. אך קיימים חומרים ושיטות אחרות והבחירה לגבי אופי הטיפול תלויה בגודל ועומק התהליך, מבנים אנטומים מעורבים ומשתנים נוספים.

הטיפול הזה הוא אינו טיפול כירורגי, אין בו ביצוע חתך בעור, ברקמות או מבנים אחרים.

אין טיפול תרופתי עבור מלפורמציה ורידית.

 

מלפורמציה עורקית-ורידית

עקרון הטיפול במלפורמציות אלה הוא צריבה או מילוי של החלק המחבר בין העורקים והורידים (הנידוס).

בהרדמה כללית מתבצע צנתור עורקי דרכו מקדמים צינורית קטנה (קטטר) אל האזור בוא יש לטפל. בהנחיית שיקוף מזריקים חומר ניגוד כדי להדגים את כלל המלפורמציה. לקשרים בין עורקים לורידים, בין אם דרך הקטטר או בגישה מלעורית, מוזרק חומר שגורם לצריבה או חסימה של מעבר הדם. במקרים מסויימים ייתכן ויהיה צורך בצנתור ורידי במהלך הפעולה וזאת על מנת להאט את הזרימה בורידים.

לאחר הטיפול המטופל מתעורר ועליו להשאר במצב שכיבה וזאת כדי להוריד סיכון לדימום מאתר הדקירה העורקי אשר לרוב הינו במפשעה. לאחר מכן, משתחרר לביתו לאחר מספר שעות או למחרת הפעולה. רוב מוחלט של המלפורמציות העורקיות הורידיות יצריכו פעולות התערבותיות חוזרות שכן סיכויי ההישנות או גדילה של המלפורמציה הוא גבוה מאוד.

הטיפול הזה הוא אינו טיפול כירורגי, אין בו ביצוע חתך בעור, ברקמות או מבנים אחרים.

טיפול כירורגי בנגעים אלה מומלץ רק בנגעים שטחיים וקטנים מאוד.

אין טיפול תרופתי למלפורמציות אלו.

 

מלפורמציה לימפטית

הטיפול מתבצע לרוב בהרדמה כללית. בהנחיית אולטראסאונד מתבצעת גישה מלעורית למלפורמציה על ידי מחט. לאחר מכן תוכן המלפורמציה נשאב ככל הניתן. כאשר התרוקנה מתוכן, אל המלפורצמיה מוזרק חומר הגורם לצריבה של דפנות המלפורמציה או הקטנת מימדיה. לאחר הטיפול המטופל מתעורר ומשתחרר לביתו באותו היום.

חלק מהתהליכים יצריכו התערבויות נוספות בייחוד אם הם גדולים, קרובים למבנים אנטומים חשובים או באם תוצאות הטיפול יהיו חלקיות. הבחירה לגבי החומר בו משתמשים תלויה ברופא, גודל ועומק התהליך, מבנים אנטומים מעורבים ומשתנים נוספים.

הטיפול הזה הוא אינו טיפול כירורגי, אין בו ביצוע חתך בעור, ברקמות או מבנים אחרים.

מלפורמציות לימפטיות מיקרוציסטיות ניתנות לטיפול תרופתי בתרופה בשם סירולימוס.

 

מלפורמציה קפילרית

מלפורמציה קפילרית ניתנת לטיפול בלייזר אשר יכול לעזור להעלים או להבהיר את הכתם.

מאת: ד”ר אחיהוד בנדט – מנהל תחום רדיולוגיה פולשנית

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו