היצרות עורקי התרדמה – מניעת שבץ בידיים שלך! - אנגיו סנטר

היצרות עורקי התרדמה – מניעת שבץ בידיים שלך!

היצרות עורקי התרדמה - מניעת שבץ

עורקי התרדמה

היצרות עורקי התרדמה מתייחסת להצרות של עורקי הקרוטיס, העורקים המרכזיים שמספקים חמצן ותזונה למוח. המצב נגרם בעיקר מהצטברות של פלק – חומרים שומניים, כולסטרול וסידן – בתוך קירות העורק, מצב שנקרא גם אתרוסקלרוזיס. במהלך הזמן, כאשר הפלק מתקשה, הוא יכול לחסום באופן חלקי או מלא את הזרימה של הדם למוח, וזה יכול להוביל למצבים מסכני חיים כמו שבץ. השכיחות של היצרות עורקי התרדמה עולה עם הגיל, עם 7% מהנשים ו-9% מהגברים מעל גיל 60 שסובלים מהמצב בישראל. גורמי הסיכון כוללים עישון, כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה, סכרת, והיסטוריה משפחתית של שבץ או מחלת לב .

תסמינים היכולים להצביע על היצרות בעורקי התרדמה כוללים – אירועי שבץ חולף (TIA), הפרעות חולפות בראייה – כגון אובדן ראיה רגעי, תחושה של רעש (טנטון) באוזניים, ואחרים.

גילוי מוקדם של היצרות עורקי התרדמה חיוני למניעת תוצאות חמורות כמו שבץ ומומלץ לכל אדם בהגיעו לגיל 60. האבחון נעשה באמצעות שיטות הדמיה שאינן פולשניות לרוב. השיטה הנפוצה ביותר היא אולטראסאונד (US) של עורקי התרדמה. בדיקה זו עושה שימוש בגלי קול ליצירת תמונות מפורטות של העורקים, מה שמאפשר לרופאים לצפות בזרימת הדם ולגלות כל היצרות או חסימה.

בדיקות נוספות כוללות סי טימ אנגיוגרפיה של עורקי המוח והצוואר (CTA),  ותהודה מגנטית – אנגיוגרפיה (MRA), שמשתמשת במגנטים וגלי רדיו ליצירת תמונות מפורטות של העורקים.

הטיפול בהיצרות עורקי התרדמה יכול לנוע בין שינויים באורח חיים ותרופות ועד להתערבויות כירוגיות, בהתאם לחומרת המצב. הטיפול השמרני כולל את הטיפול בגורמים הסיכון ועשוי לכלול הפסקת עישון, שינוי בהרגלי התזונה, התעמלות קבועה, ונטילת תרופות לשליטה בגורמים כמו לחץ דם גבוה, סכרת, וכולסטרול גבוה.

אם ההיצרות חמורה או שקיימים תסמינים, ייתכן שתידרשנה התערבויות פולשניות יותר. אפשרויות אלו כוללות אנדרטרקטומיה של התרדמה (CEA) –  ניתוח להסרת הפלק מהעורק, או צינתור עורק התרדמה והשתלת תומכן(CAS). זו היא אלטרנטיבה פחות פולשנית שבה מכניסים קפיץ קטן (סטנט) לתוך העורק כדי להשאיר אותו פתוח.

צינתור עורקי התרדמה והשתלת תומכן (CAS) מתאים בראש ובראשונה למטופלים עם היצרות חמורה של עורקי התרדמה שהם סימפטומטיים (אלו שכבר סבלו משבץ או שבץ חולף) ולחלק מהמטופלים שאינם סימפטומטיים עם היצרות חמורה של עורק התרדמה. מכיוון ש-CAS אינה מתאימה לכל המטופלים, קיימים מצבים שבהם היא אינה מומלצת, כגון אנשים עם מחלה לבית או ריאתית חמורה, אנשים שאנטומיית העורק שלהם מסובכת, או מקרים שבהם החסימה בלתי נגישה או קרובה מדי למוח.

הטיפול ב-CAS כולל העברת צינור דק וגמיש (קתטר) דרך דקירה קטנה במפשעה, והכוונתו לעורק התרדמה באמצעות מכשיר שיקוף. במהלך הטיפול משתמשים בפילטר לתפיסת חלקי כולסטרול או סיד שעלולים להתנתק מהעורק ולנוע לכוון המוח. לאחר מכן מנפחים בלון קטן לפתיחת העורק המוצר, ומכניסים סטנט מכתי לשמירה על העורק פתוח.

לאחר ההליך, המטופל מועבר להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ במשך 24 שעות. בדרך כלל המטופלים משוחררים לביתם כיומיים לאחר ההליך.

הטיפול לאחר הפעולה כולל תרופות לדילול דם ופגישות מעקב פעם בשנה לניטור הסטנט. למרות שהסיבוכים בדרך כלל נדירים, הם עלולים לכלול שבץ, שבץ חולף (TIA), התקף לב, ופגיעה זמנית בעצב שגורמת לשיעול או לקושי בבליעה. עם זאת, שיעור ההצלחה של CAS גבוה, והוא מגיע לכ-95%, דבר שהופך אותו לאפשרות מצויינת לרבים מהמטופלים.

כעת בואו נשווה בין הניתוח לצינתור.

CAS (הצינתור) וניתוח CEA (אנדרטרקטומיה ) של עורק התרדמה, שניהם מיועדים למנוע שבץ על ידי שיפור זרימת הדם למוח. עם זאת, הם שונים משמעותית בגישתם. CEA הוא ניתוח פתוח שכולל חיתוך בצוואר והסרה ישירה של הפלק מעורק התרדמה – עם חיתוך ושיחזור העורק. CAS, מצד שני, היא פרוצדורה פחות פולשנית שמשתמשת בקתטר להכנסת סטנט לעורק התרדמה, ובכך משפרת את זרימת הדם.

הבחירה בין CAS ל-CEA תלויה לעיתים בבריאות הכללית של המטופל, בסוג ההיצרות, ובמומחיות של הצוות הרפואי. בזמן ש-CEA היה טיפול יחיד במשך שנים רבות ועמד  במבחני הזמן עם תוצאות מעולות, CAS מציעה אלטרנטיבה פחות פולשנית עם זמן החלמה קצר יותר והיא מתאימה במיוחד למטופלים שנמצאים בסיכון גבוה לניתוח פתוח.

לסיכום, היצרות עורק התרדמה היא בעיה בריאותית משמעותית שדורשת אבחנה מהירה וטיפול כדי למנוע תוצאות חמורות כמו שבץ. למזלנו, התקדמות בטכנולוגיה הרפואית ובפרוצדורות, כמו צינתור של עורקי התרדמה, מספקות אפשרויות טיפול יעילות שניתן להתאימן לצרכים הספציפיים של המטופל ולמצב הבריאותי הכללי שלו.

במהלך החיפוש אחר אופציות טיפול, חיוני להסתמך על ניסיון הצוות הרפואי. אנגיוסנטר כמרכז האנדווסקולרי הרב תחומי המוביל בישראל, מציע את כל אפשרויות הטיפול שהובאו במאמר זה, כולל טיפול שמרני, ניתוח, ו-CAS. עם הניסיון הרחב ביותר ב-CAS ובטיפול במחלת עורק התרדמה, צוות המומחים המוביל  של אנגיו סנטר הוא בחירה מצוינת.

תמיד כדאי לזכור, אבחנה מוקדמת וטיפול בהיצרות עורקי התרדמה יכולים מפחיתים משמעותית את הסיכון לשבץ . האמת היא שמעל גיל 60 בדיקת אולטראסאונד לגילוי מוקדם של היצרויות של עורקי התרדמה כלולה בסל הבריאות ומחייבת המציאות! אם הגעת לגיל 60 או יש לך גורמי סיכון כגון עישון, כולסטרול גבוה, השמנת יתר, וסכרת, פנה לרופא המשפחה שלך לקבלת הפנייה לאולטראסאונד דופלר של עורקי התרדמה.

מאת: ד”ר אלכסנדר בלינקי מנהל תחום כלי דם ורדיולוגיה פולשנית

לקביעת תור לייעוץ במרכז, התקשרו אלינו עכשיו

לקבית תורכשיו 073-8024049

  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

  התקשרו עכשיו