איזה סוגים של דימות רפואי קיימים ומתי משתמשים בהם

העולם הנסתר של דימות רפואית: החלון שלך לבריאות

ברחבי העולם האינסופי של הרפואה המודרנית, צריך לפעמים להציץ מתחת לפני השטח של הגוף שלנו כדי לחשוף את התעלומות המוסתרות בתוכו. זהו העולם של ההדמייה הרפואית. טכנולוגיות מרהיבות  אלה מאפשרות לרופאים להבחין במבנה הפנימי של הגופים שלנו, תוך סיוע באבחון, טיפול, וניטור של מגוון מצבים. בואו נצא למסע בעולם המגוון של הרנטגן, סריקת CT, אולטראסאונד, MRI, ואנגיוגרפיה אבחנתית, על יתרונותיהם, ומגבלותיהם.

 

צילומי רנטגן

דימות באמצעות צילומי רנטגן היא כנראה השיטה המוכרת והישנה ביותר. היא משתמשת בכמות קטנה של קרינה ליצירת תמונות של עצמות, ריאות, ומספר רקמות רכות. זה מסייע לרופאים לזהות שברים, חסימות מעיים, ומצבים בריאותיים אחרים כמו  למשל דלקת ריאות. צילומי הרנטגן מהירים, זמינים, וזולים לשימוש. עם זאת, הן אינן מתאימות לאבחנה של מבנים מפורטים כמו איברים פנימיים או כלי דם.

 

CT (Computed Tomography)

סריקות CT הן כמו גרסה מתקדמת יותר של צילומי הרנטגן. בעצם מדובר במספר רב של צילומים שנלקחו מזוויות שונות כדי ליצור תמונות חתך מפורטות של הגוף. סריקות CT מעולות לאיתור ואבחון מצבים כמו גידולים, פציעות פנימיות, ודלקת. הן מספקות תמונות ברורות יותר של עצמות, איברים, וכלי דם, ומסייעות לרופאים לתכנן ניתוחים או להדריך טיפולים. סריקות CT כרוכות בכמות קרינה גבוהה יותר לעומת הרנטגן אם כי כיום במרבית המרכזים משתמשים בטכנולוגיות דיגיטליות להפחתת קרינה אשר משמעותית מורידות את רמת הקרינה הכוללת. כמו כן לעיתים לצורך הדגמה טובה יותר של כלי הדם והרקמות, נדרשת הזרקת חומר ניגוד על בסיס יוד לפני ביצוע הבדיקה. היוד עשוי להחמיר אי ספיקה כלייתי במטופלים עם מחלת כליות, ולכן במצב זה תידרש הכנה מראש לבדיקה שכוללת שתייה מרובה ולעיתים טיפול תרופתי.

 

אולטראסאונד

הדימות באולטראסאונד, הידוע גם בשם סונוגרפיה, משתמשת בגלי קול בתדר גבוה ליצירת תמונות של מבנים שונים בגוף. היא משויכת בעיקר לסריקות הריון, אך היישומים שלה מתרחבים מעבר לכך. האולטראסאונד מאפשר לראות את האיברים, כלי הדם, והרקמות הרכות בזמן אמת, ללא שימוש בקרינה. הוא בטוח, לא חודרני, וחסר כאב. רופאים משתמשים באולטראסאונד לבחינת הלב, הכבד, הכליות, ולאבחון מצבים כמו גידולים, מחלות דרכי מרה, ציסטות וכד’. האוטראסאונד משמש גם להדרכת כוון המחט במהלך ביופסיות או שאיבת נוזלים.

 

MRI (Magnetic Resonance Imaging)

MRI הוא שיטת דימות רבת עוצמה המשתמשת בשדה מגנטי חזק וגלי רדיו ליצירת תמונות מפורטות של מבנים פנימיים של הגוף. הוא מועיל במיוחד לבחינת המוח, חוט השדרה, המפרקים, והרקמות הרכות. ה MRI  אינו פולשני ואינו משתמש בקרינה, ובכך הופך לאופציה בטוחה יותר למגוון מטופלים. הוא מספק ניגודיות מצוינת בין סוגים שונים של רקמות, מה שמאפשר לרופאים לזהות שינויים ברמת המיקרו בדיוק גבוה. עם זאת, סריקות MRI יכולות להיות ממושכות בזמן ועשויות שלא להתאים לאנשים עם שתלים מתכתיים מסוימים או מטופלים עם חרדה ממקומות סגורים.

 

אנגיוגרפיה אבחנתית (צינתור אבחנתי)

אנגיוגרפיה אבחנתית היא שיטת דימות מתקדמת המתמקדת בהדגמה מפורטת של כלי הדם. התהליך כולל הזרקת צבע ניגוד לתוך כלי הדם, שהופך אותם לגלויים בתמונות שיקוף. התהליך מסייע בזיהוי חסימות, היצרויות או שינויים בכלי הדם. אנגיוגרפיה אבחנתית משמשת בדרך כלל להערכת מצבי לב, זיהוי אנאוריזמות – מפרצות, או לתכנון התערבויות כמו הצבת סטנטים. למרות שהיא יעילה, האנגיוגרפיה היא פעולה פולשנית ואינה נטולת סיכונים.

 

סיכום

שיטות הדימות הרפואיות משנות לחלוטין את הדרך שבה אנחנו מבינים ומטפלים במגוון מצבים רפואיים. צילומי הרנטגן, CT, אולטראסאונד, MRI, ואנגיוגרפיה אבחנתית, לכל אחת מהן יש יתרונות ויישומים ייחודיים. אין שיטה אחת טובה מאחרות, הכל שאלה של הצורך הרפואי והבחירה של הרופא המטפל בשיטת ההדמיה המתאימה ביותר עבור המטופל והשאלה הקלינית העומדת על הפרק.

המומחים שלנו באנגיו סנטר לא רק יתאימו עבורך את הבדיקה הנכונה ביותר, אלא גם ילוו אותך בתהליך ובפגישה אישית יסבירו את תוצאות וממצאי הבדיקה שביצעת.

מאת: ד”ר מקסים סקסונוב

 

לקביעת תור לייעוץ במרכז, התקשרו אלינו עכשיו 073-8024049

או השאירו פרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם

  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

  התקשרו עכשיו