טחורים פנימיים - הסבר על למה הם נגרמים ומה אפשרויות הטיפול

טחורים פנימיים

סרטן כליות - דרכי טיפול

טחורים פנימיים – כל מה שרצית לדעת ולא היה לך נעים לשאול…

 

 

מה הם הטחורים הפנימיים?

 

אלה הם ורידים אנאליים מורחבים שהופכים למין שק בגלל לחץ תוך בטני מוגבר.

התהליך של הרחבת הורידים הינו הדרגתי ותחילה לא גורם לשום תסמינים, ורק לאחר זמן, כשהטחורים כבר גדולים, הם מתחילים “ליידע” אותנו על נוכחותם.

 

מה הם הגורמים להתפתחות הטחורים הפנימיים?

גורמי הסיכון העיקריים הם היריון, הרמת משקלים כבדים, יציאות קשות, מחלות ריאות הגורמות לשיעול קשה כרוני, ישיבה ממושכת וסגנון חיים משרדי, תזונה ענייה בסיבים, דלקות באזור פי הטבעת, מחלות כבד וגורמים נוספים.

כיצד ומדוע מתפתחים טחורים פנימיים?

כל הגורמים שצוינו לעיל, בעצם מגבירים את הלחץ התוך בטני. עם הזמן, אותו וריד קטן באזור פי הטבעת שנתון ללחץ מתמשך, מתרחב והופך לשק ובעצם “פורץ” לתעלה האנאלית. מכאן, כל יציאה קשה יכולה לגרום לקרע של אותו הוריד ודימומים, או צניחה של השק הורידי כלפי מטה.

חשוב לציין שבגלל שיציאות הן דבר שבשגרה והאזור אינו ממש נקי, אין בעצם כמעט אפשרות למקום להחלים עצמונית.

מה הם התסמינים של טחורים פנימיים?

לחץ בפי הטבעת, דימום – לעיתים משמעותי וארוך היכול לגרום לירידה קלה או בינונית- קשה של המוגלובין וספירת כדוריות דם אדומות. דימום מחייב בדיקה דחופה אצל הרופא שכן קיימים גורמים נוספים מסוכנים הרבה יותר היכולים לגרום לדימום רקטלי.

מה הם דרכי הטיפול ביתי בטחורים פנימיים מדממים?

 • טיפול שמרני.

קיימות אופציות של טיפול שמרני בטחורים פנימיים שלעיתים יכולות לעזור. אמבטיות חמות עם מים רגילים, שינוי הרגלי תזונה לדיאטת עשירה בסיבים, הימנעות מישיבה ארוכה עם הסמארט פון בשירותים, הימנעות ממאמץ בעת ישיבה על האסלה, שימוש בכרית רכה בעת ישיבה במשרד, פעילות גופנית סדירה ולעיתים גם טיפול תרופתי נוגד דלקת. לצערנו דרכי הטיפול השמרניות שמאוד מוצלחות בטחורים חיצוניים, נכשלות פעמים רבות במקרה של טחורים פנימיים.

 

 • טיפולים רפואיים

מה הם הטיפולים הרפואיים לטחורים?

 

כשהשיטות השמרניות לא צלחו, זה הזמן לפנות לעזרה מקצועית.

 

 • קשירת טחורים – בשימוש בעיקר לטחורים חיצוניים ופנימיים צנוחים. בשיטה זו שמים בהרדמה מקומית גומייה על בסיס הטחור מה שגורם לו להצטמק וליפול לאחר כמה ימים. אחוזי הצלחה משתנים בין 50-80% תלוי במצב ההתחלתי.
 • קרישה – טיפול באמצעות לייזר הנועד להפסיק את זרימת הדם לטחור ולגרום לו לנשור. הפעלה מתבצעת בהרדמה מקומית עם אחוזי הצלחה סביב ה 70% וזמן החלמה של כ 10 ימים – שבועיים.
 • הטרשה (סקלרוטרפיה) – הזרקת קצף מיוחד שגורם לקרישת הדם בטחור ולבסוף לנשירתו. בד”כ נדרשים מספר טיפולים לקבלת תוצאה אופטימלית
 • קשירה בדופלר – מיועד לטחורים פנימיים קטנים מדממים. בהרדמה מקומית מוכנס מכשיר אולטראסאונד שמאתר את זרימת הדם מהטחור ומנתק אותה באמצעות גלי קול.
 • ניתוח כריתת טחורים – בדרך כלל בהרדמה כללית. במהלך הניתוח כורתים את הטחורים ואת אספקת הדם שלהם. התוצאות טובות, אך ההחלמה לא נעימה ועשויה לקחת מספר שבועות.
 • ניתוח סטפלר– שימוש בשדכן רפואי מיוחד להצמדת הטחור לדופן פי הטבעת באמצעות סיכות .
  ניתוח זה פשוט מניתוח כריתת טחורים מבחינת ההחלמה, אך סיכויי ההישנות של הטחורים גדולים יותר.
 • אמבוליזציה של סעיפי עורק רקטלי עליון – זו בעצם השיטה החדשנית ביותר בשנים האחרונות. היא כלל לא מערבת נגיעה בפי הטבעת ולכן תהליך ההחלמה אינו משמעותי. הפעולה כוללת צינתור דרך היד בהרדמה מקומית (כמו צינתור לב) במהלכו מועברת צינורית דקיקה (פחות מ 0.5 מ”מ) לסעיפים הכי קטנים של העורקים שמספקים את הטחורים. לאחר מכן מתבצעת סגירה של העורקים הקטנים הללו על יד חלקיקים פולימריים או סלילי מתכם רפואית. כך בעצם מצמצמים את אספקת הדם לטחורים וגורמים לשיפור או היעלמות התסמינים.

 

כמובן שרק ביעוץ רפואי מסודר ניתן לבנות תכנית טיפולית שייחודית ונכונה לך, תוך התייחסות הן לסיכויי ההצלחה, והן  להחלמה ותופעות לוואי אפשריות.

מאת: דר’ אחיהוד בנדט – מנהל תחום רדיולוגיה פולשנית

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו