EVAR: פתרון מודרני לאנאוריזמה (מפרצת) של האאורטה הבטנית

EVAR: פתרון מודרני לאנאוריזמה (מפרצת) של האאורטה הבטנית

מפרצת בטנית

אנאוריזמות אאורטה בטנית (AAA) הן הרחבה של האאורטה (אבי העורקים), העורק המרכזי שנמשך מהלב דרך מרכז החזה והבטן. זה הוא ה”הרוצח השקט” שאינו מגלה תסמינים עד לרגע בו המפרצת נקרעת, ומובילה לדימום פנימי המסכן חיים. השכיחות של AAA משתנה ברחבי העולם, אך מוערכת כי היא משפיעה על כ-1.3 מיליון אנשים בארצות הברית. AAA נפוצה יותר בגברים מעל גיל 60 ואלו שיש להם היסטוריה משפחתית של הבעיה. גורמים כמו עישון, הפרעות לחץ דם, ואתרוסקלרוזיס (טרשת עורקים) משפיעים משמעותית על הסיכוי לפתח AAA.

אבחנת AAA מערבת מספר טכניקות דימות לקביעת הגודל והמיקום של האנאוריזמה. אולטרסאונד (US) היא בדיקת הבחירה לאבחנה ראשונית, מכיוון שהיא לא פולשנית, זולה, ויעילה באיתור האנאוריזמה. כאשר נדרש צילום מפורט יותר, מתבצעות סריקת סי טי (CTA) וסריקת תהודה מגנטית (MRA). שיטות אלה מספקות תמונות תלת-ממדיות ברזולוציה גבוהה של האורטה והמבנים הסובבים, שהן חיוניות לתכנון אסטרטגיות טיפול.

 

אפשרויות הטיפול ב-AAA תלויות בגודל וקצב הגדילה של האנאוריזמה, יחד עם מצב הבריאות הכללית של החולה. אנאוריזמות קטנות שאינן מייצגות סיכון מידי ניתנות לניהול שמרני באמצעות ניטור מתמיד ושינוי בסגנון החיים. במידה והמפרצת עולה על 5 ס”מ, גדלה בקצב של יותר מ 1 ס”מ בשנה, או גורמת לתסמינים, ניתן לבצע ניתוח פתוח מסורתי, שבו מוחלף החלק החלש של האורטה בשתל סינתטי. עם זאת, תיקון אנאוריזמה באמצעות צינתור – הליך אנדווסקולרי (EVAR), שהוא פרוצדורה פחות פולשנית, הופך לשיטת הטיפול המועדפת לרוב החולים עם AAA.

 

EVAR הוא פרוצדורה שבה מתקינים שתל סינתטי באאורטה דרך העורקים הפמורליים במפשעה בהנחיית שיקוף. מרבית המטופלים מתאימים לפעולה אך עם זאת, שיקולים אנטומיים של המטופל, כמו עורקים צרים או אנטומיה מורכבת של צוואר האאורטה, יכולים להוות התוויות נגד ל-EVAR. הפרוצדורה דורשת פחות זמן התאוששות מאשר ניתוח פתוח ועם כאב מופחת. בניגוד לניתוח הדורש פתיחה של הבטן, ה EVAR אינו דורש זאת. המעקב שאחרי הפרוצדורה כולל ניטור שנתי של השתל והאנאוריזמה בבדיקות הדמייה.

יתכנו תופעות לוואי, כמו דליפות סביב השטל (endoleaks) ותזוזה של השטל. שיעורי ההצלחה של EVAR הם בדרך כלל גבוהים, ומחקרים מראים שיש יותר מ-90% הצלחה בטיפול מידי של האנאוריזמה.

 

בהשוואה של EVAR לניתוח מסורתי, חשוב לציין שאף ש-EVAR הוא פחות פולשני ומתאפיין בזמני התאוששות קצרים יותר, לשתי הפרוצדורות שיעורי הישרדות ארוכי-טווח דומים. EVAR עשוי להיות האפשרות המועדפת עבור חולים עם מחלות נלוות משמעותיות או אלו שנמצאים בסיכון גבוה לניתוח פתוח. הבחירה בין EVAR לניתוח צריכה להתבצע תמיד לאחר דיון מעמיק בין החולה לצוות הרפואי שלו, בהתחשב במצב הרפואי של החולה, הסיכונים, והיתרונות.

ניתוח פתוח כשמו כן הוא דורש פתיחה כירורגית של בטן וכריתה של האנאוריזמה. לפעמים יכרתו את המקטע המורחב ויתקנו את העורק ולפעמים ישתמשו בשתל סינתטי בכדי לתקן את העורק לאחר כריתת המפרצת.

 

לסיכום,  מפרצת של אבי העורקים – AAA, הוא מצב רפואי מסכן חיים שדורש ניהול מתאים.

התקדמות בטכנולוגיה הרפואית במיוחד בפיתוח של פרוצדורות כמו EVAR, היא מהפכה של ממש. חשוב לזכור שהטיפול היעיל ביותר הוא טיפול מותאם אישית, שמתחשב בצרכים ייחודיים של כל חולה. בתור המרכז האנדווסקולרי הרב-תחומי המוביל בישראל עם הניסיון הרחב ביותר ב-EVAR ובטיפול ב-AAA, אנגיו סנטר ישראל הוא כתובת מצוינת למטופלים מפרצת האאורטה. מומחי כירורגיית כלי הדם שלנו ומומחי הרדיולוגיה הפולשנית (המצנתרים) שלנו הם המובילים הארץ בתחומם עם הניסיון העשיר ביותר בטיפול במפרצות אבי העורקים. באנגיו סנטר הצוות המקצועי שלנו ילווה אותך משלב האבחנה, דרך הטיפול המוצלח ולאורך המעקב.

מאת: ד”ר אלכסנדר בלינקי מנהל תחום כלי דם ורדיולוגיה פולשנית

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו