אבלציה לביצוע טיפול בפעולה זעיר פולשנית

אבלציה

רדיולוגיה פולשנית

אבלציה הינה פעולת הרס של רקמות בגוף על ידי חימום או קירור קיצוניים. לרוב, הפעולה מתבצעת בהרדמה כללית/טשטוש, תחת הנחיה של בדיקת דימות כלשהי. לרוב תחת אולטרסאונד (US) ואו\טומוגרפיה ממוחשבת (CT). עקרון הפעולה הוא ביצוע טיפול בשיטה זעיר פולשנית אשר הורסת רקמות ללא צורך בניתוח או כריתה של רקמת גוף בריאה. לעיתים קרובות טרם ביצוע האבלציה ניטלת ביופסיה מהרקמה החשודה על מנת לאפיין את הנגע המטופל מבחינה היסטולוגית.

לאחר איתור התהליך או תהליכים אשר מיועדים לעבור אבלציה, מתבצעת הרדמה מקומית של העור וביצוע חתך מינימלי בעור (באורך מ”מ בודדים). לאחר מכן, מבוצעת החדרה של מחט ייעודית עם מיקום אופטימלי שלה בתוך התהליך\רקמה בהכוונת ההדמייה על מנת שלא לפגוע ברקמה או איברים סמוכים.  ברגע שהמחט ממוקמת במקום הנכון, מבוצעת האבלציה תוך השגחה על איברים סמוכים.

הסיכון העיקרי בביצוע אבלציה מילעורית הוא סיכון מינימלי לדימום מהאזור שטופל.

לאחר הפרוצדורה לרוב ניתן להשתחרר הביתה באותו יום או למחרת, ולחזור לעבודה לאחר ימים ספורים.

 

ישנם מספר סוגי פעולות אבלציה של גידולים

  • קריואבלציה (Cryoablation) – שיטת אבלציה בהקפאה. בשיטה זו מבוצעת הקפאה של הרקמה לטמפרטורה של מתחת ל 20 מעלות צלסיוס דבר הגורם להרס מוחלט של הרקמה. לשיטה זו מספר יתרונות והן כדור קרח מבוקר המאפשר שליטה מצויינת על איזור האבלציה ומניעת פגיעה באיברים סמוכים. בשיטה זו יש סיכוי מעט מוגבר לדימומים (ביחס לשיטות האבלציה האחרות). כמו כן ההקפאה לוקחת מעט יותר זמן ביחס לשאר שיטות האבלציה. לעומת זאת ההקפאה עצמה אינה כואבת וניתן לבצע את כלל הפעולה בטשטוש בלבד ולעיתים אף בהרדמה מקומית בלבד. בשיטה זו מקובל לטפל בגידולים ראשוניים ובגרורות במספר איברים כגון כליות, ריאות, עצמות, רקמות רכות ועוד. כמו כן לאחרונה יש שימוש בשיטה זו לטיפול במלפורמציות וסקולריות.
  • אבלציה בתדרי רדיו (Radiofrequency) – שיטת אבלציה על ידי חימום. מחט מיוחדת המוחדרת דרך העור אל הגידול לצורך חימום שלו עד לטמפרטורת רתיחה, וזאת על ידי זרם חשמלי מקומי. הדבר מאפשר שריפה מהירה ויעילה של גידולים כמעט וללא נזק לרקמה התקינה שמסביב. בשיטה זו מקובל לטפל בגידולים ראשוניים ובגרורות באיברים שונים כגון, עצמות, ריאות, כבד, כליות, בלוטת התריס ועוד.
  • אבלציה בגלי מיקרו (Microwave ablation) – שיטת אבלציה על ידי חימום. מחט מיוחדת המוחדרת דרך העור אל הגידול לצורך חימום שלו  על ידי אנרגיה אלקטרומגנטית היוצרת הרס של רקמת הגידול. הדבר מאפשר שריפה מהירה ביותר ויעילה של גידולים ראשוניים ובגרורות, כמעט ללא נזק לרקמה התקינה שמסביב. בשיטה זו הסיכון לדימום הוא הקטן ביותר ומשך הפעולה הוא הקצר ביותר. איברים בהם שכיח לבצע אבלציית MW הם כבד, ריאות, עצמות, כליות, בלוטת התריס ועוד

מאת: ד”ר אחיהוד בנדט – מנהל תחום רדיולוגיה פולשנית

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

התקשרו עכשיו